بازتاب

‍پایگاه مطالعاتی کلام امامیه: صوت میزگرد سومسن مدرسه تابستانی کلام امامیه

شبکه معالم: با همکاری انجمن علمی کلام سومین مدرسه تابستان کلام برگزار شد 

خبرگزاری حوزه: اینترنت باید سالم، امن، سریع و ارزان باشد

خبرگزاری حوزه: رابطه بین مردم و حاکمیت تحت تاثیر رسانه ها است

خبرگزاری حوزه: تصاویر دومین روز دوره مقدماتی تربیت مربی مدیریت رسانه

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» در قم

طلیعه: سیاست‌های ارزی و پولی کشور متناقض است

مهرنیوز: کرسی تحلیل جامعه‌شناختی چالش‌های فرآیند بر ساخت مسائل اجتماعی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی: گزارش تصویری همایش علمی سیرۀ امام رضا (ع)

شفقنا: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است

خبرگزاری حوزه: تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن های علمی حوزه با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

ایکنا: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

شبکه معالم:  کرسی های نظریه پردازی علوم اسلامی در مشهد برگزار خواهد شد

تسنیم:  ‌همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها در قم برگزار می‌شود‌

مهر: همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می شود

ایکنا: برپایی همایش مسئولان انجمن‌های علمی با بنیاد پژوهش‌های رضوی

انجمن‌ها
انجمن ادیان و مذاهب اسلامی
انجمن اصول فقه حوزه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
 انجمن روان‌شناسی اسلامی
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن قلم حوزه
 
انجمن كلام اسلامي
 
انجمن مديريت
 
انجمن مطالعات اجتماعي
 
انجمن مطالعات سياسي
 
انجمن معرفت‌شناسي
 
انجمن مهدويت
 
انجمن تبلیغ و ارتباطات دینی
 
انجمن ترجمه و زبان های خارجی
 
انجمن اخلاق اسلامی
 
اخبار > فعالیت های امام سجاد(ع) زمینه ساز احیای تمدن اسلامی بوده است


  چاپ        ارسال به دوست

عضو انجمن تاریخ پژوهان حوزه علمیه

فعالیت های امام سجاد(ع) زمینه ساز احیای تمدن اسلامی بوده است

حجت الاسلام  سید قاسم رزاقی ، ضمن تبریک فرارسیدن پنجم شعبان سالروز ولادت امام زین العابدین(ع)  اظهار داشت: گرچه در زمانه حساس این امام هُمام، خفقان شدیدی وجود داشت اما ایشان با فعالیت های علمی و فرهنگی و تربیت شاگردان به خوبی مسیر را برای امامان بعد از خود باز و مهیا کردند تا آنجا که هر کس که به دنبال حقائق و معارف الهی بود از هر شهر و نقطه ای خودش را پس از شهادت حضرت به مجلس امام باقر‌(ع) و امام صادق(ع) می‌رساند و از اقیانوس بی پایان آل محمد (ص) به قدر فهم و وُسع خود بهره می بُرد.

وی افزود: حضرت همچنین با آثاری که از خود به یادگار گذاشتند از جمله صحیفه سجادیه و نیز کتاب شریف"رسالةحقوق" به خوبی بستر شکوفایی هر چه بیشتر تمدن اسلامی در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) را فراهم ساختند به طوری که باید گفت شيوه نويني را در مبارزه ابداع كرده و در قالب دعا به ايفاي نقش امامت در جامعه پرداختند که نقطه اوج این شیوه را می توان در سطر سطر صحیفه سجادیه نگریست.

عضو انجمن تاریخ پژوهان حوزه همچنین گفت: در حقیقت صحيفه سجاديه با عنایت به اوضاع فرهنگي و سياسي جهان اسلام در آن مقطع با تاكيد بر نيايش و دعا ايراد شده ، چه آن که آن زمان بخش قابل توجهی از مسلمانان در ماديات و ثروت و دنيا طلبي و شهوترانی گرفتار شده بودند و حضرت در اين ميان راه درست را با دعا و مناجات و تاکید بر معنویت گرایی اصیل به مردم نشان مي دادند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی در ادامه با اشاره به برخی از مهم ترین القاب امام زین العابدین(ع) ابراز داشت: البته حضرت القاب و کنیه های بسیاری دارند که هریک از آن ها، بر یکی از وجوه کمالی حضرت اعم از اخلاقی و شخصیتی دلالت دارد؛در بین کنیه های ایشان، ابوالحسن و ابومحمد مشهورتر است و در بحث القاب باید از مواردی چون زین العابدین، سید الساجدین، سجاد، سیدالعابدین، زکی و امین نام برد.

وی اضافه کرد: این که چرا حضرت را سجاد لقب داده اند این مساله برمی گردد به سجده های بسیار و طولانی امام (ع) به طوری که نقل است ایشان برای هر نعمتی سر به سجده می گذاشت و این سجده کردن طوری هم بود که پیشانی حضرت همواره پینه بسته بود؛ حتی نقل است وقتی ایشان سر به سجده می گذاشت، آن قدر به همان حالت باقی می ماندند تا این که عرق از سر و صورت مبارک جاری می گشت.

حجت الاسلام  رزاقی همچنین بیان داشت: یکی از ویژگی ها و شاخصه های امام سجاد(ع) این است که در امر تربیتی از دامان پرمهر و محبت سه امام معصوم یعنی پدربزرگشان امیرالمومنین(ع)، عمویشان امام حسن(ع) و پدرشان امام حسین(ع) بهره مند شدند؛ با این حال چند روزی بیشتر از تولد ایشان نگذشته بود که مادر بزرگوارشان حضرت شهربانو(س) را از دست دادند؛ وقتی حضرت 12 ساله بودند دوران امامت سیدالشهدا(ع) آغاز شد و در سال 61 هجری و بعد از واقعه عاشورا، حضرت ردای شریف امامت را به تن کرده و به هدایت مردم پرداختند.


١٦:٣٢ - چهارشنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٣٩١٠٤٨    /    تعداد نمایش : ١٣٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه

در راستای اجرای مصوبه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۵ شورای عالی حوزه، مبنی بر لزوم اصل وجود انجمن‌های علمی در حوزه علمیه و وظایف مصرح در سیاست‌های پژوهشی سال ۸۳ مركز مدیریت ابلاغ از شورای عالی (مصوبه ۴۲۸ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۱۱) و بند ۱۵ سیاست‌های اجرایی معاونت پژوهشی حوزه و به منظور تشكیل، توسعه و حمایت از انجمن‌های علمی حوزوی، دبیرخانه انجمن‌های علمی تشكیل می‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.