بازتاب

‍پایگاه مطالعاتی کلام امامیه: صوت میزگرد سومسن مدرسه تابستانی کلام امامیه

شبکه معالم: با همکاری انجمن علمی کلام سومین مدرسه تابستان کلام برگزار شد 

خبرگزاری حوزه: اینترنت باید سالم، امن، سریع و ارزان باشد

خبرگزاری حوزه: رابطه بین مردم و حاکمیت تحت تاثیر رسانه ها است

خبرگزاری حوزه: تصاویر دومین روز دوره مقدماتی تربیت مربی مدیریت رسانه

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» در قم

طلیعه: سیاست‌های ارزی و پولی کشور متناقض است

مهرنیوز: کرسی تحلیل جامعه‌شناختی چالش‌های فرآیند بر ساخت مسائل اجتماعی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی: گزارش تصویری همایش علمی سیرۀ امام رضا (ع)

شفقنا: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است

خبرگزاری حوزه: تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن های علمی حوزه با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

ایکنا: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

شبکه معالم:  کرسی های نظریه پردازی علوم اسلامی در مشهد برگزار خواهد شد

تسنیم:  ‌همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها در قم برگزار می‌شود‌

مهر: همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می شود

ایکنا: برپایی همایش مسئولان انجمن‌های علمی با بنیاد پژوهش‌های رضوی

انجمن‌ها
انجمن ادیان و مذاهب اسلامی
انجمن اصول فقه حوزه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
 انجمن روان‌شناسی اسلامی
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن قلم حوزه
 
انجمن كلام اسلامي
 
انجمن مديريت
 
انجمن مطالعات اجتماعي
 
انجمن مطالعات سياسي
 
انجمن معرفت‌شناسي
 
انجمن مهدويت
 
انجمن تبلیغ و ارتباطات دینی
 
انجمن ترجمه و زبان های خارجی
 
انجمن اخلاق اسلامی
 
اخبار > از همه ظرفیت انجمن های علمی در طرح تحول حوزه بهره خواهیم برد


  چاپ        ارسال به دوست

آیت الله اعرافی در جمع مسئولان انجمن های علمی حوزه:

از همه ظرفیت انجمن های علمی در طرح تحول حوزه بهره خواهیم برد

آیت الله علیرضا اعرافی در نشست  مسئولان انجمن های علمی حوزه علمیه قم که در سالن جلسات این انجمن برگزار شد اظهارداشت: مسائلی پیرامون برخی تصمیمات مدیریتی و تغییرات صورت گرفته در راستای تحول، ارتقا و پویایی مجموعه مدیریتی حوزه بوده است، ولی در اینجا یک استمداد و درخواست مشارکت، همفکری، همراهی را از انجمن های علمی حوزه دارم تا ما را در مسیر طرح ها و برنامه هایی که در دستور کار مدیریت است یاری کنند .

عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: معقتدیم مقوله تعالی، بالندگی و تحول در حوزه، دارای مقدمه ای ضروری، حساس و پیچیده است که می بایست با بکار گیری خرد جمعی و نه در تاریکی، مورد مطالعه قرار دهیم.

آیت الله اعرافی ادامه داد: در طول این چند ماه گذشته دهها طرح وجود دارد که یا در حال انجام است و یا در موقعیت برنامه ریزی و کارشناسی می باشد، علاوه بر این، سند چشم انداز حوزه های علمیه می باشد که بر اساس منشور تحولی حوزه در حال پیگیری است.

امام جمعه قم بیان داشت: حدود 10 ماه گذشته نظرات، مصاحبه ها، یادداشت ها و نکاتی از سوی طلاب، اساتید، علما و فرهیختگان حوزه در قالب 200 عنوان بجز برنامه های جاری و طرح های مدوّن و مصوب موجود در مدیریت حوزه در یک کتاب قطور جمع آوری شده است که به مرور در حال مطالعه و استفاده می باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه اظهارداشت: در حال حاضر بر اساس چشم انداز و منشور تحولی حوزه های علمیه اولویت های سال استخراج شده که ان شاءالله بتوانیم اولین برنامه 5 ساله حوزویان را در سال 1397 اجرایی کنیم.

مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: انجمن های علمی حوزه به عنوان پتانسیلی ارزشمند، پژوهش محور، خلاقّ می توانند کمک شایانی را به مدیران و برنامه ریزان طرح تحولی و حرکتی حوزه های علمیه داشته باشند، گرچه این اتفاق دیر انجام شده است، ولی فرصت را مغتنم می دانیم تا بتوانیم در طرح های مختلف از این ظرفیت غنی بهره کافی را ببریم.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه تئوری سازی، بخش اعظمی از طرح ها و ایده های تحولی حوزه های علمیه است، افزود: تئوری سازی به ویژه در کارویژه های روحانیت در دنیای امروز یکی از ظرفیت هایی است که انجمن های علمی می توانند به خوبی نقش آفرینی کنند.

وی بیان داشت: در طرح منشور جامع رشته ها،  394 رشته را طراحی کرده ایم و این در حالی است که تنها 12 حوزه دانشی و رشته اصلی فعال می باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: نظام آموزش های مهارتی و کاربردی روحانیت، نقشه جامع علمی، نظام جامع حوزه، برپایی کرسی های درس خارج بر اساس مسائل مستحدثه و ابواب جدید و در فضای حوزه آزاد همچنین طرح شهریه ارتقایی که مورد تایید مقام معظم رهبری و تنی چند از مراجع می باشد، می تواند الگوها و بسترهای مناسبی برای حرکت و حضور فعال تر انجمن های علمی حوزه با بدنه مدیریت باشد.

مدیر حوزه های علمیه در پایان گفت: مجموعه انجمن های علمی دارای جایگاهی ارزشمند با حفظ هویتی آزاد هستند و ما نمی خواهیم در شیوه و سبک و سیاق آنها دست کاری کنیم و لذا برای تعامل و همکاری دوسویه باید جایگاه ها با کمک خودتان باز تعریف شود و همپای همه بخش های حوزه، برنامه ۵ ساله ای تهیه و ارائه کنید که نقطه هدف شما کجاست و امروز کجا ایستاده اید.

 
 
 
 


١٦:٤١ - چهارشنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٣٩١٠٥١    /    تعداد نمایش : ٩٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه

در راستای اجرای مصوبه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۵ شورای عالی حوزه، مبنی بر لزوم اصل وجود انجمن‌های علمی در حوزه علمیه و وظایف مصرح در سیاست‌های پژوهشی سال ۸۳ مركز مدیریت ابلاغ از شورای عالی (مصوبه ۴۲۸ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۱۱) و بند ۱۵ سیاست‌های اجرایی معاونت پژوهشی حوزه و به منظور تشكیل، توسعه و حمایت از انجمن‌های علمی حوزوی، دبیرخانه انجمن‌های علمی تشكیل می‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.