بازتاب

‍پایگاه مطالعاتی کلام امامیه: صوت میزگرد سومسن مدرسه تابستانی کلام امامیه

شبکه معالم: با همکاری انجمن علمی کلام سومین مدرسه تابستان کلام برگزار شد 

خبرگزاری حوزه: اینترنت باید سالم، امن، سریع و ارزان باشد

خبرگزاری حوزه: رابطه بین مردم و حاکمیت تحت تاثیر رسانه ها است

خبرگزاری حوزه: تصاویر دومین روز دوره مقدماتی تربیت مربی مدیریت رسانه

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» در قم

طلیعه: سیاست‌های ارزی و پولی کشور متناقض است

مهرنیوز: کرسی تحلیل جامعه‌شناختی چالش‌های فرآیند بر ساخت مسائل اجتماعی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی: گزارش تصویری همایش علمی سیرۀ امام رضا (ع)

شفقنا: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است

خبرگزاری حوزه: تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن های علمی حوزه با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

ایکنا: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

شبکه معالم:  کرسی های نظریه پردازی علوم اسلامی در مشهد برگزار خواهد شد

تسنیم:  ‌همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها در قم برگزار می‌شود‌

مهر: همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می شود

ایکنا: برپایی همایش مسئولان انجمن‌های علمی با بنیاد پژوهش‌های رضوی

انجمن‌ها
انجمن ادیان و مذاهب اسلامی
انجمن اصول فقه حوزه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
 انجمن روان‌شناسی اسلامی
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن قلم حوزه
 
انجمن كلام اسلامي
 
انجمن مديريت
 
انجمن مطالعات اجتماعي
 
انجمن مطالعات سياسي
 
انجمن معرفت‌شناسي
 
انجمن مهدويت
 
انجمن تبلیغ و ارتباطات دینی
 
انجمن ترجمه و زبان های خارجی
 
انجمن اخلاق اسلامی
 
اخبار > بررسی روایات مهدویت در کتاب کافی


  چاپ        ارسال به دوست

انجمن علمی حدیث حوزه؛

بررسی روایات مهدویت در کتاب کافی

حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی در نشست علمی رسانه ای روایات مهدویت کتاب کافی که پیش از ظهر سه شنبه از سوی انجمن علمی حدیث در سالن همایش های انجمن های علمی حوزه برگزارشد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در زمینه آیات نخستین سوره قصص بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در تفسیر آیات نخستین سوره قصص بیان می کند خداوند برای این که ثابت کند می توانند زمین رابه ارث صالحان رساند یک نمونه از معجزات خود را بیان می کند و آن هم بازگرداندن حضرت موسی(ع) به مادرش و عمل کردن به وعده خود است که در پرتو آن، میزان عمل کردن به وعده وارث زمین شدن صالحان روشن می شود.

رییس انجمن علمی حدیث حوزه به سالروز بزرگداشت شیخ کلینی اشاره کرد و گفت: شیخ کلینی تمام دانش های مقدماتی برای نقل حدیث و ادبیات عرب را با وجود این که یک فرد ایرانی است در حد یک ادیب عرب فرا گرفته و در دانش های معمول حوزوی همانند فقه، کلام و تفسیر نیز سرآمد است.

وی ادامه داد: اصول کافی تنها کتاب متقدم و کهن ناظر به همه موضوعات دینی است؛ از میان کتب اربعه تنها اصول کافی است که به اصول اعتقادی، اخلاق، زیارت، حجت و تمام مباحث فقه پرداخته است در حالی که باقی کتاب ها فقط مباحث اخلاقی یا احادیث اختلافی و فقه را مورد بررسی قرار داده اند.

رییس دانشگاه قرآن و حدیث با بیان این که کلینی در جلد نخست کتاب خود مباحث مهدویت را مورد بررسی قرار داده است، گفت: نخستین باب در زمینه مباحث مهدویت درکتاب کافی بَابُ الْإِشَارَةِ وَ النَّصِّ إِلَى صَاحِبِ الدَّارِ(ع) است که نصوص ائمه(ع) بر وجود امام زمان(عج) را بیان می کند.

وی اضافه کرد: برخی در اصل وجود امام زمان(عج) شبهه ایجاد می کنند که بَابُ الْإِشَارَةِ وَ النَّصِّ إِلَى صَاحِبِ الدَّارِ در کافی روایات وجود وی را با سند بیان می کند؛ کافی در این باب بر اساس شیوه خود عمل کرده است زیرا بنابر اعتقاد شیعه امام را خداوند و حجت های او تعیین می کند بنابر این برای تشخیص امام یا باید امام قبلی به آن تصریح کرده یا دارای کرامت باشد.

حجت الاسلام مسعودی بیان کرد: باب الغیبه از دیگر باب هایی است که کلینی در کتاب کافی، روایات مهدویت را مورد بررسی قرار داده است که با بیان بیش از 30 حدیث دوران غیبت و دوران نزدیک به فرج را به خوبی نشان می دهد و از آنجا که کلینی در دوران غیبت صغری می زیسته زمینه ساز غیبت کبری است.

وی ادامه داد: از دیگر باب هایی که کلینی در آن روایات مهدویت را مورد بررسی قرار داده باب کراهیه التوقیت به معنای نهی از وقت گذاری است؛ باب دیگر من عرف امام لم یضره تقدم هذا الأمر او تأخره است یعنی کسی که منتظر واقعی امام زمان(عج) باشد اگردر فرج تأخیر شود یا زود اتفاق افتد زیانی به او نمی رسد.

رییس انجمن علمی حدیث حوزه علمیه باب مولد الصالح را آخرین باب مهدویت کتاب کافی دانست و ابرازکرد: کافی در این باب بیش از 30 روایت را در زمینه مکان یا زمان تولد امام زمان(عج) بیان کرده است که روایات او از سایر ائمه بیشتر است.

در پایان نشست نیز حجت الاسلام فرهمند گزارشی از فعالیت های سال گذشته انجمن حدیث از جمله برگزاری هشت نشست علمی و جشنواره ثقه الاسلام کلینی، برگزاری بیش از 50 کلاس حدیث خوانی، چاپ کتاب سند شناسی و راه اندازی سامانه اینترنتی و یکی حدیث در آینده ای نزدیک ارائه کرد.


١٨:٣٧ - سه شنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٣٩١٢٥٧    /    تعداد نمایش : ٩٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه

در راستای اجرای مصوبه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۵ شورای عالی حوزه، مبنی بر لزوم اصل وجود انجمن‌های علمی در حوزه علمیه و وظایف مصرح در سیاست‌های پژوهشی سال ۸۳ مركز مدیریت ابلاغ از شورای عالی (مصوبه ۴۲۸ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۱۱) و بند ۱۵ سیاست‌های اجرایی معاونت پژوهشی حوزه و به منظور تشكیل، توسعه و حمایت از انجمن‌های علمی حوزوی، دبیرخانه انجمن‌های علمی تشكیل می‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.