بازتاب

‍پایگاه مطالعاتی کلام امامیه: صوت میزگرد سومسن مدرسه تابستانی کلام امامیه

شبکه معالم: با همکاری انجمن علمی کلام سومین مدرسه تابستان کلام برگزار شد 

خبرگزاری حوزه: اینترنت باید سالم، امن، سریع و ارزان باشد

خبرگزاری حوزه: رابطه بین مردم و حاکمیت تحت تاثیر رسانه ها است

خبرگزاری حوزه: تصاویر دومین روز دوره مقدماتی تربیت مربی مدیریت رسانه

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» در قم

طلیعه: سیاست‌های ارزی و پولی کشور متناقض است

مهرنیوز: کرسی تحلیل جامعه‌شناختی چالش‌های فرآیند بر ساخت مسائل اجتماعی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی: گزارش تصویری همایش علمی سیرۀ امام رضا (ع)

شفقنا: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است

خبرگزاری حوزه: تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن های علمی حوزه با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

ایکنا: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

شبکه معالم:  کرسی های نظریه پردازی علوم اسلامی در مشهد برگزار خواهد شد

تسنیم:  ‌همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها در قم برگزار می‌شود‌

مهر: همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می شود

ایکنا: برپایی همایش مسئولان انجمن‌های علمی با بنیاد پژوهش‌های رضوی

انجمن‌ها
انجمن ادیان و مذاهب اسلامی
انجمن اصول فقه حوزه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
 انجمن روان‌شناسی اسلامی
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن قلم حوزه
 
انجمن كلام اسلامي
 
انجمن مديريت
 
انجمن مطالعات اجتماعي
 
انجمن مطالعات سياسي
 
انجمن معرفت‌شناسي
 
انجمن مهدويت
 
انجمن تبلیغ و ارتباطات دینی
 
انجمن ترجمه و زبان های خارجی
 
انجمن اخلاق اسلامی
 
اخبار > نشست تخصصی اصحاب و میراث علمی امام هادی(ع) برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی «اصحاب و میراث علمی امام هادی(ع)»

نشست تخصصی اصحاب و میراث علمی امام هادی(ع) برگزار شد

نشست تخصصی «اصحاب و میراث علمی امام هادی(ع)» به عنوان دومین نشست از مجموعه نشست های تخصصی همایش بین المللی سیره و زمانه حضرت امام هادی(ع) به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسین حسینیان مقدم در سالن طبرسی مرکز فرهنگ و قرآن برگزار شد.
 
دکتر حسینیان مقدم در ابتدای این نشست تخصصی با اشاره به اصحاب امام هادی(ع) گفت:  براساس بررسی های صورت گرفته نام ۱۷۶ صحابی این امام معصوم در تاریخ ثبت شده است، این اصحاب در حوزه های مختلف علمی فعالیت داشتند. وی خاطرنشان کرد: اصحاب امام هادی(ع) به تاریخ نگاری از جمله در حوزه نبرد نگاری و تاریخ اجتماعی پرداختند. اوج فعالیت آنها در این زمینه در نگارش مقاتل نمایان شد.
 
در ادامه،  دکتر "خوله مهدی شاکر الجراح" مقاله خود را با عنوان"البعد القرآنی فی کلمات الامام الهادی(ع) ارائه داد. این پژوهشگر سعی کرد که ابعد قرآنی را در کلمات امام هادی(ع) بررسی کند. او به عنوان مثال به استنباط های این امام معصوم در زمینه احکام شرعی و تفسیر و ارتباط آن با آیات قرآن پرداخت و بحث قلمروی مرجعیت امام معصوم در زمینه علوم را مورد بررسی قرار داد.
 
این پژوهشگر در ارائه خود با اشاره به رابطه ائمه معصومین(ع) با قرآن اظهار کرد: در زیارت جامعه کبیره که از امام هادی(ع) به دست ما رسیده است، جلوه های آیات قرآن به چشم می خورد و اهل بیت(ع) در سخنان خود به آیات این کتاب آسمانی توجه داشتند وی ادامه داد: اهل سنت برای استنباط احکام شرعی به روایات ائمه معصومین(ع) استناد می کنند، بسیاری از آیات قرآنی در خصوص سیره اهل بیت(ع) است و امام هادی(ع) از آیات قرآن در سخنان خود استفاده می کردند.
 
پژوهشگر علوم اسلامی افزود: قرآن یک نص متواتر است و ائمه معصومین(ع) و دیگران به این کتاب آسمانی استناد می کنند. قرآن یک نص قطعی است و هیچ کدام از مسلمانان در خصوص اعتبار این کتاب آسمانی بحثی ندارند.
حجت الاسلام و المسلمین علیرضا ایمانی مقدم معاون پژوهشی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نشست تخصصی اصحاب و میراث امام هادی(ع) در توصیه ای به پژوهشگران گفت: پژوهشگران در مقالات به آثار اهل سنت نیز استناد کنند تا مقالات مورد استفاده اهل سنت نیز قرار بگیرد.
صغری فهیمی دیگر ارائه دهنده مقاله بود که مقاله خود را با عنوان «پیامبر(ص) در روایات امام هادی(ع) براساس موسوعه امام هادی» ارائه داد. او در این مقاله ۳۳ روایت از امام هادی(ع) در خصوص رسول اکرم(ع) را که در موسوعه امام هادی(ع) نوشته آیت الله خزعلی آمده است را به لحاظ سندی و محتوایی مورد نقد و بررسی قرار داد.
 
فهیمی در ارائه خود با اشاره به روایات امام هادی(ع) اظهار کرد: ۴۰۰ روایت از این امام معصوم در کتاب موسوعه امام هادی(ع) به قلم آیت الله خزعلی آمده است، البته به جز این کتاب در زمینه احادیث امام هادی(ع) کارهای دیگری هم در گذشته صورت گرفته است. روایات امام هادی(ع) محدود است که این مساله دلایلی دارد. مبانی علم حدیث توسط امام هادی(ع) تبیین شد.
وی ادامه داد: برخی از موضوعات روایات امام هادی(ع)، در خصوص احکام فقهی، جایگاه و معجزه رسول اکرم(ص) برخورد پیامبر(ص) با یهودیان، خبری در خصوص مادر امام زمان(عج)، تاریخ اسلام و روز بعثت رسول اکرم(ص) است.
پژوهشگر علوم اسلامی افزود: روایات امام هادی(ع) در منابع دست اول شیعه آمده است. فعالیت غلات در زمان امام هادی(ع) موجب شد که بیشتر وقت این امام معصوم صرف روشنگری مردم در این زمینه شود. تا زمان امام هادی(ع) درباره تاریخ رسول اکرم(ص) آثار فراوانی نوشته شد، شرایط زمانی به امام هادی فرصت نداد که تحریفات را در این زمینه مشخص کنند.
 
در ادامه این نشست تخصصی، دکتر "وفقان خضیر محسن الکعبی" مقاله خود با عنوان "التاصیل لبعض القواعد الاصولیه فی روایات الامام الهادی" ارائه داد. در این مقاله قواعد اصولی که در روایات امام هادی(ع) وجود دارد مورد بررسی قرار گرفته است.
الکعبی در ارائه خود با اشاره به ویژگی های روایات امام هادی(ع) اظهار کرد: براساس دلایل یک سری قواعد قطعی در روایت های این امام معصوم وجود دارد. امام هادی(ع) با بیان روایت ها به دنبال تربیت علما بود.
وی ادامه داد: افکار امام هادی(ع) باید در هر عصری توسط علما مورد بررسی قرار گیرد و مسیر تکامل با بهره گیری از این روایات ادامه پیدا می کند. در زمینه روایت های ائمه معصومین(ع) مربوط به احکام شرعی، باید صحت این روایت ها را با قرآن بسنجیم و سنت رسول اکرم(ص) را از منابع اصلی آن یعنی اهل بیت(ع) بگیریم.
 
پژوهشگر علوم اسلامی افزود: برخی از قواعد اصولی در روایت های امام هادی(ع) تثبیت شد و براساس روایت این امام معصوم، باید روایت های مخالف قرآن را کنار گذاشت. امام هادی(ع) در هشت سالگی به امامت رسیدند و علوم مختلف از جمله علم اصول استنباط احکام شرعی در زمان این امام معصوم ترقی پیدا کردند.
الکعبی، وحدت را از خواسته های امام هادی(ع) از مسلمانان عنوان کرد و تصریح کرد: هیچ کدام از مسلمانان در بحث اصالت قرآن شکی ندارند و نص قرآن تواتر دارد.
 
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ذاکری با مقاله پژوهشی در اشعار امام هادی(ع) در بزم متوکل آخرین ارائه کننده درنشست تخصصی اصحاب و میراث علمی امام هادی(ع) بود. او در این نشست تخصصی اقوال مختلف در زمینه اشعار امام هادی(ع) در بزم متوکل را مطرح کرد و سند این اشعار را صحیح دانست.
ذاکری در بخش پایانی نشست تخصصی اصحاب و میراث علمی امام هادی(ع) گفت: دستگاه خلافت عباسی همیشه نگران حضور ائمه معصومین(ع) در جامعه بود، چون این مساله را موجب از بین رفت مشروعیت خود می دانست. دستگاه خلافت بنی عباس خود را به عنوان نسل رسول اکرم(ص) در جامعه مطرح کرده بود.
 
وی ادامه داد: خلیفه عباسی از امام هادی(ع) وحشت داشت و متوکل عباسی در یکی از مجالس بزم خود این امام معصوم را به زور آورد. خلیفه عباسی از امام هادی(ع) خواست که شعری را در این مجلس بخواند. شعر امام هادی(ع) در آن مجلس متوکل عباسی را متاثر کرد.
پژوهشگر علوم اسلامی افزود: یک احتمالی وجود دارد که اشعار امام هادی(ع) در بزم متوکل در دیوان منسوب به امام علی(ع) آمده باشد و براین اساس این اشعار در اصل مربوط به امیرالمومنین(ع) است و امام هادی(ع) تنها اشعار را در مجلس متوکل بازگو کردند.
ذاکری با اشاره به سند روایت اشعار امام هادی(ع) در بزم متوکل اظهار کرد: یکی از افراد به صورت مستقیم این روایت را نقل کرده است و سند این قضیه صحیح است. البته روایات اشعار امام هادی(ع) در بزم متوکل توسط برخی از بزرگان شیعه همچون شیخ طوسی بیان نشده است، چون آنها به برخی از کتاب ها دسترسی پیدا نکرده بودند.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که معاصر دوران متوکل بودند، جسارت نقل قضیه خواندن اشعار توسط امام هادی(ع) در مجلس بزم این خلیفه عباسی را نداشتند و به همین دلیل این قضیه از زبان آنها در جامعه بیان نشد.                                       


٠٨:١١ - پنج شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٣٩٥٩٦٤    /    تعداد نمایش : ١١٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه

در راستای اجرای مصوبه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۵ شورای عالی حوزه، مبنی بر لزوم اصل وجود انجمن‌های علمی در حوزه علمیه و وظایف مصرح در سیاست‌های پژوهشی سال ۸۳ مركز مدیریت ابلاغ از شورای عالی (مصوبه ۴۲۸ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۱۱) و بند ۱۵ سیاست‌های اجرایی معاونت پژوهشی حوزه و به منظور تشكیل، توسعه و حمایت از انجمن‌های علمی حوزوی، دبیرخانه انجمن‌های علمی تشكیل می‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.