بازتاب

‍پایگاه مطالعاتی کلام امامیه: صوت میزگرد سومسن مدرسه تابستانی کلام امامیه

شبکه معالم: با همکاری انجمن علمی کلام سومین مدرسه تابستان کلام برگزار شد 

خبرگزاری حوزه: اینترنت باید سالم، امن، سریع و ارزان باشد

خبرگزاری حوزه: رابطه بین مردم و حاکمیت تحت تاثیر رسانه ها است

خبرگزاری حوزه: تصاویر دومین روز دوره مقدماتی تربیت مربی مدیریت رسانه

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» در قم

طلیعه: سیاست‌های ارزی و پولی کشور متناقض است

مهرنیوز: کرسی تحلیل جامعه‌شناختی چالش‌های فرآیند بر ساخت مسائل اجتماعی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی: گزارش تصویری همایش علمی سیرۀ امام رضا (ع)

شفقنا: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است

خبرگزاری حوزه: تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن های علمی حوزه با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

ایکنا: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

شبکه معالم:  کرسی های نظریه پردازی علوم اسلامی در مشهد برگزار خواهد شد

تسنیم:  ‌همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها در قم برگزار می‌شود‌

مهر: همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می شود

ایکنا: برپایی همایش مسئولان انجمن‌های علمی با بنیاد پژوهش‌های رضوی

انجمن‌ها
انجمن ادیان و مذاهب اسلامی
انجمن اصول فقه حوزه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
 انجمن روان‌شناسی اسلامی
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن قلم حوزه
 
انجمن كلام اسلامي
 
انجمن مديريت
 
انجمن مطالعات اجتماعي
 
انجمن مطالعات سياسي
 
انجمن معرفت‌شناسي
 
انجمن مهدويت
 
انجمن تبلیغ و ارتباطات دینی
 
انجمن ترجمه و زبان های خارجی
 
انجمن اخلاق اسلامی
 
اخبار > معاون انجمن دائوئیسم چین با رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن کلام اسلامی حوزه دیدار و گفتگو کرد


  چاپ        ارسال به دوست

معاون انجمن دائوئیسم چین با رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن کلام اسلامی حوزه دیدار و گفتگو کرد

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی، خوانگ شین یانگ معاون انجمن دائوئیسم چین و تسائوای مسئول امور بین الملل این انجمن به همراه برخی از مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، روز چهارشنبه 29 فروردین ماه، با  رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن کلام اسلامی حوزه و مسئولان پژوهشگاه قرآن و حدیث دیدار و گفتگو کرد.

 

این دیدار که در محل پژوهشگاه قرآن و حدیث برگزار گردید حجت الاسلام دکتر رضا برنجکار، رئیس انجمن کلام اسلامی حوزه با ابراز خرسندی از حضور مهمانان به گفتگو با معاون انجمن دائوئیسم چین پرداخت.

در ادامه، آقای خوانگ شین یانگ در این دیدار به قدمت اسلام و دائوئسیم در چین اشاره کرد .

وی با تأکید بر مشترکات فرهنگی میان اسلام و دائوئیسم به شباهت لباس های عالمان دینی دو دین اشاره کرد و از اساتید و پژوهشگران حاضر در جلسه برای بازدید از مراکز علمی و دینی اسلامی و دائوئی چین دعوت کرد.

در این دیدار که گروهی از اعضای هیأت مدیره انجمن کلام اسلامی حوزه نیز حضور داشتند اساتید حاضر در جلسه به طرح دیدگاه ها و سؤالات خویش از معاون انجمن دائوئیسم چین پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین رسول رضوی عضو هیات مدیره انجمن کلام اسلامی حوزه گفت: دستیابی اندیشمندان جهان به اندیشه های دائویسم از طریق متون شرق پژوهان غربی درباره آئین دائو بوده است.

رئیس دانشکده معارف اسلامی این پرسش را طرح کرد که آیا ادعای آنها درباره تمدن ستیز ی و مدنیت گریزی این آئیین صحیح است؟

خوانگ شین یانگ در پاسخ به این پرسش، آموزه های خوان و لائوتسه بنیان گذاران این دین را بر پایه رفتار خوب در جامعه دانست و تأکید کرد این دین برآمده از فرهنگ مردم چین است و نمی تواند از جامعه به دور باشد. وی بالاترین اصل لائوتسه را «داو و دو» به معنای آفرینش و اخلاقیات معرفی کرد و تأکید کرد در کتاب مقدس این دین «داو دو جین» بر اصولی همچون نفی خشونت و عدالت به عنوان اصول اخلاقی تأکید شده است. وی علت ترک شهرنشینی را به جهت استراحت و دست یابی به آرامش روانی و تفکر بهتر دانست.

حجت الاسلام محمد تقی سبحانی، نائب رئیس انجمن کلام اسلامی حوزه عدم ترجمه بسیاری از آثار و منابع شیعه به زبان های مختلف را علت عدم آشنایی غیر مسلمانان با معارف اهل بیت علیهم السلام دانست و تأکید کرد ترجمه این آثار می تواند زمینه های علمی و فرهنگی ارتباطات میان ادیان و مذاهب را تقویت می کند. وی برای توسعه روابط علمی و فرهنگی دو پیشنهاد ارائه داد:

  1. برخی متون اصلی دائو و شیعه به صورت مقایسه ای در یک متن  منتشر و بر نقاط مشترک میان این دو آئین تأکید شود.
  2. با توجه به چالش های بشر امروزی در اخلاق، معنویت و سبک زندگی، در نشست ها و سمینارهایی بر سر این موضوعات مهم بحث و گفتگوی مشترک انجام شود و مقالات و راهکارهایی ارائه شود.

رئیس پژوهشکده کلام اهل بیت علیهم السلام تأکید کرد تجربه ادیان و مذاهب می تواند در حل مسائل جدید بشر کمک شایانی نماید. وی تجربه زیست معنوی دو دین اسلام و دائو را موفق خواندند و انتقال این تجربه به دیگر ادیان و کشورها را ضروری دانست.

آقای جوانگ شین یانگ نیز با استقبال از این پیشنهادات بیان داشت، در سفری که سال گذشته به کشور پاکستان داشته است، ملاحظه کرده که افرادی در پاکستان ترجمه کتاب «داو دو جین»  به زبان خودشان را انجام داده اند و در ایران نیز یکی از اساتید انجمن حکمت و فلسفه ایران این کتاب را از چینی به فارسی ترجمه کرده است.

وی سپس  به معرفی شورای حفظ ادیان چین، انجمن صلح جهانی و آسیایی پرداخت و بر پیگیری این پیشنهادها از این طریق تأکید کرد. معاون انجمن دائوئیسم چین به قدمت 700 ساله روابط اسلام و دائو اشاره کرد و تأکید کرد سی یو چی برای شناخت اسلام به سین کیانگ و افغانستان سفر کرد تا با مسلمانان ملاقات کند و با آداب و رسوم ایشان آشنا شود.

حجت الاسلام محمد حسن قراملکی، عضو هیأت مدیره انجمن کلام اسلامی حوزه نیز به طرح این سؤال پرداخت که دائو چه ویژگی ها و صفاتی دارد و چه تفاوتی با خدای ادیان دارد.

خوانگ شین یانگ، دائو در اندیشه دائوئیسم را موجودی همه زمانی و همه مکانی معرفی کرد که ابدی و سرمدی است. دائو دیده و لمس نمی شود ولی همه جا هست، پس با خدای ادیان بسیار شبیه است. وی به جمله ای از کتاب مقدس اشاره کرده "دائو دائو است و هیچ چیزی مثل او نیست".

معاون انجمن دائوئیسم چین به اصولی مانند ساده زیستی و یاد مرگ به عنوان اصول آئین دائویسم اشاره کرد.

اعضاء انجمن دائوئیسم چین ضمن ابراز خرسندی از دیدار اساتید و پژوهشگران، ابراز امیدواری کردند با سفر  به چین گفتگوهای علمی ادامه یابد.

لازم به ذکر است اعضای هیات مدیره انجمن کلام اسلامی حوزه در اسفند 94 در سفر به برخی از شهرهای چین، دیدار و جلساتی با مسئولان دانشگاه ها و مسئولان دائوئیسم چین داشتند. 


١١:٢٥ - شنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٣٩٩٣٠٦    /    تعداد نمایش : ٣٨٤


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/02/01 11:53
0
0
ممنون از اطلاع رسانی تون. با تشکر فراوان
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه

در راستای اجرای مصوبه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۵ شورای عالی حوزه، مبنی بر لزوم اصل وجود انجمن‌های علمی در حوزه علمیه و وظایف مصرح در سیاست‌های پژوهشی سال ۸۳ مركز مدیریت ابلاغ از شورای عالی (مصوبه ۴۲۸ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۱۱) و بند ۱۵ سیاست‌های اجرایی معاونت پژوهشی حوزه و به منظور تشكیل، توسعه و حمایت از انجمن‌های علمی حوزوی، دبیرخانه انجمن‌های علمی تشكیل می‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.