انجمن روانشناسی اسلامی حوزه برگزار کرد؛

کرسی الگوی تنظیم رغبت و کارکردهای مقابله ای و درمانی آن در منابع اسلامی

کرسی علمی ترویجی با عنوان «الگوی تنظیم رغبت و کارکردهای مقابله ای و درمانی آن در منابع اسلامی» چهارشنبه شب با ارائه دکتر حمزه عبدی و نقد حجت الاسلام دکتر نارویی در ساختمان انجمن های علمی حوزه برگزار شد.

کرسی الگوی تنظیم رغبت و کارکردهای مقابله ای و درمانی آن در منابع اسلامی

به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه انجمن های علمی حوزه ،کرسی علمی ترویجی با عنوان «الگوی تنظیم رغبت و کارکردهای مقابله ای و درمانی آن در منابع اسلامی» چهارشنبه شب در سالن همایش انجمنهای علمی حوزه، پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، به صورت رسمی آغاز شد. دبیر علمی جلسه، جناب حجت الاسلام هادی پس از خوش آمد گویی و ارائه مقدمه ای کوتاه در معرفی آقایان دکتر عبدی و حجت الاسلام دکتر نارویی، و همچنین توضیحاتی در خصوص موضوع جلسه، از ارائه کننده دعوت بعمل آوردند تا مطالب خود را حداکثر 30 دقیقه ارائه نمایند.

 

دکترحمزه عبدی در آغاز این نشست به ارائه مقاله خود پرداخت و بیان داشت: از میان مفاهیم دینی زهد مفهومی است که توان بهبود برخی از اختلالات و مشکلات روانی را دارا است و هم زمان میزان درمان آن را افزایش می دهد. عضو هیأت علمی پژوهشگاه دارالحدیث ادامه داد: زهد در روایات به صورت های مختلفی معنی شده است؛ زهد در لغت به معنای خلاف رغبت و در اصطلاح می توان گفت به معنای دل کندن از دنیا و دل بستن به آخرت است. وی به پیام های روانشناسی تنظیم رغبت اشاره کرد و اظهارداشت: پیام های روانشناسی تنظیم رغبت عبارت اند از اثبات هیجان، آسایش، مقابله با سختی، قدرت بازدارندگی و تسهیل صفات مثبت زیرا با تنظیم رغبت بین دنیا و آخرت شاهد توان شادی و غم خواهیم بود همچنین تنظیم رغبت موجب آسودگی، افزایش توان مقابله با دشواری ها، جلوگیری از ارتکاب محرمات و ارتقاء صفات مثبت می شود.

 

این عضو انجمن روانشناسی اسلامی حوزه خاطرنشان کرد: زهد موجب بروز برخی انحرافات در اسلام شده است و حتی در زمان پیامبراکرم(ص) نیز برداشت های اشتباه وجود داشته است که وی با آنها مقابله کرده و بیان می کند دنیا را طلب کنید و اگر می خواهید به معاد برسید باید از همان مسیر حرکت کنید بنابراین می توان گفت رغبت به موضوعات دنیوی تابع موضوعات اخروی است. وی با تأکید بر این که در درمان، صرف آموزش کافی نیست، گفت: جهت درمان، درونی کردن مفاهیم ضروری است در غیر این صورت ارزش درمانی نخواهد داشت که برای درونی کردن مفاهیم در مرحله نخست باید از متخصص استفاده کرد سپس به درمان پرداخت.

 

در ادامه از حجت الاسلام رحیم نارویی عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) دعوت به عمل آمد تا به مدت بیست  دقیقه به بیان نظرات و نقد خود بپردازند. ایشان بیان داشت: در مقاله الگوی تنظیم رغبت و کارکردهای مقابله ای و درمانی آن در منابع اسلامی، از واژگان الگوی نظری، تنظیم رغبت و زهد استفاده شده است که به صورت کامل شرح داده نشده اند به ویژه واژه رغبت که مفهوم کلیدی این مقاله است. وی ادامه داد: در مباحث تخصصی واگذاری معنی به ذهن عرفی افراد مناسب نیست و حتی ممکن است به اشتباه گمان شود که مخاطب تمام مطالب را متوجه شده است و به موجب آن احساس رضایت نیز حاصل شود در صورتی که چنین اتفاقی رخ نداده است وبه همین دلیل مراد محقق در پایان نامه ذکر می شود.

عضو انجمن روانشناسی اسلامی حوزه خاطرنشان کرد: در موارد زیادی مشاهده می شود که واژگان میل و رغبت، به یکدیگر عطف شده اند بنابراین می توان گفت رغبت و میل به یک معنا هستند در حالی که چنین نیست بنابراین باید یک کدام از این دو واژه حذف شوند زیرا در ادبیات علمی، هر کلمه مورد سؤال قرار خواهد گرفت.

پس از ارائه نکات نقد، دکتر عبدی به آنها پاسخ دادند و در آخر نیز به پرسشهای شرکت کنندگان محترم در جلسه پاسخ داده شد.

گالری تصاویر مرتبط

 


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه