یادداشت تحلیلی انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم؛

هنوز برخی ابهامات نسبت به محتوای سند ۲۰۳۰ وجود دارد

نویسنده مجتبی میری
1396/05/01 12:41

آمار
بازدید 40

هرچند برنامه آموزش ۲۰۳۰ از دستور کار اجرایی خارج شده، لکن به نظر می‌رسد هنوز برخی ابهامات و پرسش‌ها نسبت به محتوای آن و چرایی چنین مواجهه‌ای با آن مطرح است.

هنوز برخی ابهامات نسبت به محتوای سند ۲۰۳۰ وجود دارد

انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم که یکی از انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم و متشکل از حوزویان فارغ التحصیل رشته‌های علوم تربیتی می‌باشد، در راستای یکی از وظایف ذاتی خود مبنی بر رصد مسائل و جریان‌های علمی و عملی در حوزه تعلیم و تربیت، در اسفند ماه سال 1395 و بعد از رونمایی برنامه آموزش 2030 در یکی از جلسات هیئت مدیره خود با حضور یکی از شخصیت های علمی آشنا به این برنامه، به بررسی و تجزیه و تحلیل آن پرداخت و در اردیبهشت سال 96 نیز در نشستی علمی با حضور برخی اندیشمندان و کارشناسان، به بررسی این برنامه و تحلیل نقاط قوت و ضعف آن پرداخت. متأسفانه در این مدّت، در کنار موضع‌گیری‌های منطقی و صائب برخی صاحب‌نظران، گاهی برخی مطالب اغراق‌آمیز و شائبه برانگیز نیز درباره برنامه آموزش 2030 مطرح شده و برخی اقدامات نسنجیده نیز در این جهت روی داد که باعث مواجهه سیاسی با مسئله، به حاشیه رفتن ملاحظات و چالش‌های اساسیِ این برنامه و موضع‌گیری‌های انفعالی مدافعین آن گشت.

اکنون هرچند پس از اعلام نظرات صریح مقام معظم رهبری درباره‌ی برنامه آموزش 2030 و ضرورت بازتوجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و بر اساس آن، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، خارج شدن برنامه آموزش 2030 از دستور کار توسط برخی اعضای محترم هیئت دولت اعلام شده است، لکن به نظر می‌رسد هنوز حداقل از دو جهت، بررسی و تأمل درباره این مسئله مغتنم است:

(1) هرچند برنامه آموزش 2030 از دستور کار اجرایی خارج شده، لکن به نظر می‌رسد هنوز برخی ابهامات و پرسش‌ها نسبت به محتوای آن و چرایی چنین مواجهه‌ای با آن مطرح است. در صورتی که این پرسش‌ها و ابهامات، پاسخ خود را به درستی نیابند، تکرار محتوای این برنامه به صورت‌هایی دیگر و در قالب‌های غیررسمی بعید نیست.

(2) هرچند برنامه «آموزش 2030» از دستور کار خارج شده است، لکن این برنامه صرفاً ناظر به یک هدف از مجموع هفده هدف «دستور کار توسعه پایدار 2030» است و اجرایی سازی دیگر اهداف توسعه پایدار 2030 همچنان در دستور کار قرار دارد. آن‌گونه که در گزارش ملّی داوطلبانه ایران در سال جاری (2017) در پایگاه اینترنتی توسعه پایدار سازمان ملل آمده است، «کمیته ملّی توسعه پایدار» هم‌اکنون در کشور مشغول هماهنگی و گزارش‌دهی تمامی اقدامات، سیاست‌ها و برنامه‌های مرتبط با اجرای اهداف توسعه پایدار بوده و هر وزارتخانه، متولی یک یا چند هدف مرتبط با حوزه فعالیت خود شده است. با توجه به این وضعیت و با نظر به نقش محوری آموزش در تحقق توسعه پایدار 2030، قطعاً بررسی این اسناد و برنامه‌های مبتنی بر آنها باعث ارتقای آگاهی کارشناسان و مسئولین کشور نسبت به این برنامه و اتخاذ تدابیر هوشمندانه‌‌تر خواهد شد، همچنان‌که زمینه‌ی تأمل و گفتگوی بیشتر صاحب‌نظران درباره منطق کلان مواجهه با چنین برنامه‌ها و اسناد جهانی در آینده را فراهم خواهد نمود.

از این رو، یادداشت تحلیلی این انجمن به هدف آگاهی بخشی به عموم افراد جامعه، ایجاد زمینه تأمل و بررسی عمیق‌تر برای نخبگان و فرهیختگان و خیرخواهی نسبت به مسئولان محترم و یاری ایشان در جهت مدیریت عالمانه‌ترِ عرصه‌های اینچنینی، به بررسی برنامه آموزش 2030 و مسائل پیرامون آن می‌پردازد.

این یادداشت با در نظر داشتن 4 اصل کلی، پس از ارائه توضیحاتی درباره برنامه آموزش 2030 و اسناد مرتبط با آن، مجموعه ملاحظات و تأملاتی را در قالب سه بخش «ملاحظات و ابهامات مرتبط با مبانی و ارزشهای اسلامی»، «ملاحظات و ابهامات مرتبط با حق حاکمیت و استقلال کشور» و «ملاحظات و ابهامات نظریِ کلّی» پیشِ رو نهاده و در پایان پیشنهاداتی جهت اصلاح وضعیت کنونی و پیش‌گیری نسبت به موقعیت‌های مشابه ارائه می‌نماید.

با تشکر

انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم

 

متن کامل یادداشت تحلیلی انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم در مورد سند ۲۰۳۰ را می توانید از لینک زیر دریافت کنید.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

اخبار دبیرخانه انجمن های علمی حوزه آخرین اخبار
وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه