با حضور تنی چند از اساتید برجسته حوزه‌های علیمه برگزار شد:

اولین جلسه شورای راهبردی نظریه‌پردازی و گفتمان سازی در عرصه علوم انسانی

باید در حوزه شورایی تشکیل شود که در تولید علوم انسانی اسلامی فکر کرده، راهبرد بنویسد و بتواند هم‌افزایی و هماهنگی ایجاد کند. یک بخش از وظایف این شورا به طور قطع وضعیت‌شناسی و تحلیل وضعیت موجود است. بعد از انتشار گزارش وضعیت حتماً دیگران نیز ما را تحلیل خواهند کرد. بخشی دیگر از وظایف گفتمان‌سازی است. گفتمان‌سازی نیز شکل نمی‌گیرد مگر با نقد و بررسی نظریات در محیط دانش.

اولین جلسه شورای راهبردی نظریه‌پردازی و گفتمان سازی در عرصه علوم انسانی

اولین جلسه شورای راهبردی نظریه‌پردازی و گفتمان سازی در عرصه علوم انسانی عصر روز یکشنبه ۷ مردادماه با حضور تنی چند از اساتید برجسته حوزه‌های علیمه و در ساختمان دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد.

حجت‌الاسلام هاجری دبیر قطب‌ها انجمن‌های علمی حوزه در ابتدای این جلسه توضیحاتی از روند پیشینه تشکیل این شورا و فعالیت‌های انجام شده ارائه داده و بیان کردند: در سال گذشته تلاشی در جهت در شناسایی آثار علوم انسانی و اسلامی شروع شد. این تلاش از این جهت بود که معتقد بودیم آثار بسیار ارزشمندی در مراکز علمی و پژوهشی حوزوی وجود دارد که متأسفانه به مراکز دانشگاهی معرفی و عرضه نشده‌اند.

در مرحله اول این طرح که چند مرکز بزرگ و مهم علمی-پژوهشی حوزوی انتخاب شد و با ارتباط‌گیری، مکاتبه و تعیین شاخص‌ها اقدام به جمع‌آوری آثار برتر این مراکز کردیم. حدود ۱۲۰۰ اثر در ۱۷ رشته علمی جمع‌آوری و دسته‌بندی شد. در مراحل بعدی به تعداد این مراکز و بالتبع آثار افزوده شد. همچینین در بازنگری مجدد بنا شده است کرسی‌ها و نشست‌های علمی و پایان‌نامه‌های برتر نیز به این لیست افزوده شود. با ارائه این گزارش به آیت‌الله اعرافی ایشان با حمایت از این از این ایده و طرح تاکید کردند باید شورایی تشکیل شود که متکفل نظریه‌پردازی و گفتمان‌سازی در علوم اسلامی بوده و به پشتوانه اشخاص حقیقی عضو آن تبدیل به قرار گاه فکری حوزه شود. این گفته نقطه عطف تشکیل «شورای راهبردی نظریه‌پردازی و گفتمان‌سازی در عرصه علوم انسانی و اسلامی» شد که پیش‌نویس طرح آن هم‌اکنون آماده است.

حجت الاسلام و المسلمین میر معزی نیز  با تاکید منویات رهبری در این عرصه بیان داشتند: تولید علوم انسانی اسلامی که به اشتباه ما گاهی آن را عطف میکنیم، سالهاست توسط مقام معظم رهبری مطرح و پی‌گیری شده است. شورای تحول علوم انسانی هم به همین دلیل تشکیل شده است که البته اشکالاتی به آن وارد است و متاسفانه نمی‌توانند آن طور که باید به وظایف خود عمل کند بنابراین ما می‌خواهیم در این حوزه کار مبنایی انجام دهیم.

معاون پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه افزود: باید در حوزه شورایی تشکیل شود که در تولید علوم انسانی اسلامی فکر کرده، راهبرد بنویسد و بتواند هم‌افزایی و هماهنگی ایجاد کند.  یک بخش از وظایف این شورا به طور قطع وضعیت‌شناسی و تحلیل وضعیت موجود است. بعد از انتشار گزارش وضعیت حتماً دیگران نیز ما را تحلیل خواهند کرد. بخشی دیگر از وظایف گفتمان‌سازی است. گفتمان‌سازی نیز شکل نمی‌گیرد مگر با  نقد و بررسی نظریات در محیط دانش.

بعد از این سخنانحجت‌الاسلام میرمعزی، حجج الاسلام، مبلغی، مقیمی، آذربایجانی، شریف، لک‌زایی، مقیمی، بستان و آقایان فتحعلی‌خانی و ظهیری هر کدام به بیان نظرات خود پرداختند.

گفتی است این شورا مجمعی تخصصی متشکل از مدیران عالی حوزوی، شخصیت‌های علمی برجسته حوزوی، مدیران موسسات پژوهشی و مراکز عالی حوزوی است که تلاش دارد یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی و منویات و مطالبات مقام معظم رهبری را در عرصه تولید دانش، نظریه‌پردازی و گفتمان‌‌سازی علوم انسانیِ اسلامی پیگیری و زمینه‌های تحقق بالندگی و نهادینه‌سازی آن را در ایران و جهان اسلام فراهم آورد.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه