جلسه مشترک دبیر انجمن های علمی حوزه با اعضای شورای اساتید حوزه علمیه تهران

جلسه مشترکی در روز چهارشنبه 1 اسفند 1397، با حضور حجج اسلام آقایان کرباسی، نیکویی، قاسمی، حسن زاده، و مبشّری از اعضای شورای اساتید حوزه های علمیه تهران و حجت الاسلام والمسلمین هاجری، دبیر انجمن های علمی حوزه در جامعه علمیه امیرالمومنین (ع) تهران برگزار شد.

جلسه مشترک دبیر انجمن های علمی حوزه با اعضای شورای اساتید حوزه علمیه تهران

حجت الاسلام و المسلمین هاجری در این جلسه ابتدا به معرفی اجمالی انجمن ها و تاریخچه تأسیس آنها پرداخت. وی عنوان کرد: هر چند ظاهرا به لحاظ پیشینه انجمنهای علمی حوزه از انجمن های علمی دانشگاه و انجمنهای دانشگاه هم از مجامع علمی خارجی اقتباس کرده اند امّا به نظر می رسد ایده اصلی این نوع تشکل ها از محافل علمی جهان اسلام به ویژه در نجف و سامراء اخذ شده است.
حجت الاسلام والمسلمین هاجری افزود: انجمن ها می توانند از یک سو بازوی علمی ارگانها و سازمان های حکومتی و کل نظام باشند و از سوی دیگر محلی برای شناسایی و رشد استعداد های جوان حوزه باشد.
وی همچنین تأکید کرد در برخی از مراکز و استانها (مانند تهران) با توجه به ظرفیت های بالای علمی و تخصصی به ویژه در برخی زمینه ها و رشته ها، امکان تشکیل انجمنهای علمی حتی قوی تر از انجمن های قم وجود دارد. همچنین این احتمال وجود دارد که در صورت رفع موانع مقرراتی، امکان تأسیس انجمن مستقل که شعبه ای از انجمن های قم نباشند هم ایجاد شود.
 


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه