معاونت علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی، برای موفقیت، پیشبرد و گسترش طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی سربازی می کند؛

حجت الاسلام خسروپناه معاون علوم‌انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در نشست شوراهای علمی و اجرایی استان ها در طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی اظهار داشت: آثار ارائه شده در اولین‌ نشست شورای علمی اجرایی استان ها در طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی، پاسخ عملی به شبهه ای است که گفته می شود در حوزه علوم انسانی حتی یک قدم برداشته نشده است؛ این شبهه را بسیاری از افراد تا کنون مطرح کرده اند. آن‌ها ادعا می کنند که حتی یک مقاله نیز در حوزه علوم انسانی نوشته نشده است‌. وی افزود: ایران جزو اولین کشورهایی نیست که در باب علم دینی سخن گفته است، بلکه در کشورهایی مانند آمریکا و مالزی نیز در این راستا اظهار نظرهای گوناگون وجود داشته؛ همچنین همایش هایی در جهت تعلیم، تربیت اسلامی و اقتصاد اسلامی قبل از انقلاب در مکه و جده برگزار شده است. خسروپناه ادامه داد: بعد از ۴ دهه از گذشته از انقلاب اسلامی، کمتر کشوری در جهان اسلام همانند ایران، تحول در علوم انسانی را دنبال کرده است؛ تولید آثار ارزشمند در این حوزه به سرعت انجام شده است.

معاونت علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی، برای موفقیت، پیشبرد و گسترش طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی سربازی می کند؛

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: تا بدین لحظه در نظام، اراده های جزیره ای در راستای تحول علوم انسانی صورت گرفته است؛ این در حالی است که مقام معظم رهبری تاکیدات فراوانی را در این حوزه داشته اند، با تمام این اوصاف تا حد مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.
وی اذعان داشت: علوم انسانی اسلامی باید در علوم اسلامی رفتاری، عقلی، نقلی، شناختی و... بررسی شود؛ باید فراتر از آثار برگزیده در نشست گفتمان علمی انقلاب عمل کنیم و نیازمند آن هستیم رساله ها و مقالات متعددی در این حوزه ارائه شود.
خسروپناه تاکید کرد: اگر چه اقداماتی که تا کنون در راستای تحول در علوم انسانی انجام شده، قابل تقدیر بوده اما این اقدامات تا کنون، منجر به تحقق علوم انسانی-اسلامی است؛ به همین منظور باید تلاش های بیشتری صورت گیرد تا به حد مطلوب برسیم.
معاون علوم انسانی دانشگاه آزاد گفت: آثار ارائه شده در این نشست باید در کتب درسی و همچنین ایجاد واحدهای درسی استفاده شود تا در برنامه های درسی تحول ایجاد کنند. باید به دنبال این باشیم که برنامه های درسی و آموزشی تعالی پیدا کند.
وی اضافه کرد: به وسیله این آثار می توانیم رشته ها و دانشکده های میان رشته ای ایجاد کنیم، همچنین این آثار بایستی در راستای حل مشکلات جامعه و بحران های اجتماعی اثر گذار باشد. این موضوع در راستای پیوند دانشگاه با جامعه قرار دارد.
خسرو پناه در پایان خاطر نشان کرد: باید آموزش های مهارتی را ایجاد کنیم تا دانش ها به استادان دانشگاهی منتقل شود؛ برگزاری کرسی های آزاد اندیشی برای تبیین هرچه بیشتر این آثار از اهمیت بالایی برخودار است ؛ ۲۰ اسفند همایشی برگزار خواهد شد که از نظریات برگزیده استادان تقدیر شود.
وی در ادامه اظهار داشت: طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی و معرفی روشمند و مستمر آثار برتر و برگزیده حوزه در عرصه علوم انسانی – اسلامی از ضرورت های دیرینه کشور و انقلاب است. وی در ادامه اظهار داشت که همه نهاد های علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی باید برای تقویت و گسترش طرح گفتمان مشارکت نمایند و معاونت علوم انسانی دانشگا آزاد، سرباز این طرح بزرگ دینی، ملی و راهبردی است.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه