دبیر انجمنهای علمی حوزه در اولین نشست مشترک دبیرخانه انجمن های علمی حوزه با جمعی از اساتید علوم انسانی اسلامی استان گیلان

راهبرد و مدیریت حوزه علمیه، گسترش انجمن¬های علمی به استانهای سراسر کشور است

به میزبانی مدیریت حوزه علمیه استان گیلان و با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه نشست استان، اولین نشست آشنایی اساتید با ضرورت¬ها، پیشینه و کارکردهای انجمن¬های علمی برگزار شد.

راهبرد و مدیریت حوزه علمیه، گسترش انجمن¬های علمی به استانهای سراسر کشور است

حجت الاسلام و المسلمین هاجری، دبیر انجمن­های علمی حوزه در این نشست با اشاره به پیشینه و قدمت انجمن­های علمی در حوزه های علمیه اظهار داشت: یکی از ویژگی های دنیای مدرن غرب بررسی علمی و تحلیلی دستاوردها و پیشرفت­های سایر ملت‌ها و بازتولید آن­ها می­باشد و همین امر موجب رشد و توسعه آنان گردیده است.

انجمن­های علمی در غرب، با مطالعه و نسخه برداری از محافل علمی اساتید و بزرگان حوزه در نجف طراحی و تبیین شده است. بنابراین پیشینه حقیقی انجمن‌های علمی نه به غرب، که به حوزه‌های علمیه باز می‌گردد.

دبیر انجمن‌های علمی حوزه در ادامه افزود: دوره تأسیس و پایه ریزی انجمن­های علمی در حوزه علمیه قم تقریبا از 15 سال قبل آغاز و پس از بلوغ و تثبیت، به مرحله گسترش به استان‌ها رسیده است. استان‌های کشور به ویژه استان‌هایی مانند استان گیلان که پیشینه فاخر و بلندی در حوزه‌های علمیه و مدارس دینی دارند، منابع انسانی و ظرفیت‌های علمی و ارزشمندی برای تأسیس و رشد انجمن‌های علمی در بسیاری از رشته‌های علوم انسانی اسلامی را دارا هستند.

دبیر انجمن­های علمی حوزه در ادامه به ضرورت­ها و کارکردها و نتایج تأسیس شورای انجمن­های علمی حوزه در استان­ها اشاره کرد و افزود: انجمن­های علمی با بسیج و هم افزایی ظرفیت­های علمی اساتید و محققان برجسته حوزه و دانشگاه های استان، به غنا، رشد و گسترش جامع و همه سونگر علوم انسانی اسلامی در حوزه­ها و مراکز آموزش عالی کمک شایانی می­کنند. دبیر انجمن‌های علمی حوزه در پایان ضمن تشریح مراحل تاسیس انجمن‌ها در استان‌ها، برای هر گونه همکاری و همیاری در تأسیس شعب انجمن‌ها اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت حوزه های علمیه و مراکز آموزش عالی استان گیلان با توجه به پیشینه و فرصت­های تاریخی و تمدنی می­توانند در میان سایر استان­ها به قطب های علمی حوزه تبدیل شوند.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه