دبیر انجمن‌های علمی حوزه در جمع مؤلفان آثار منتخب دانشگاه امام صادق(ع)

دانش‌آموختگان حوزه و دانشگاه در انقلاب اسلامی تحول در مرزهای دانش انسانی را رقم می‌زنند

نشست مؤلفان آثار برتر و منتخب دانشگاه امام صادق(ع) در عرصه علوم انسانی ـ اسلامی با مشارکت دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه و معاونت پژوهش دانشگاه برگزار شد.

دانش‌آموختگان حوزه و دانشگاه در انقلاب اسلامی تحول در مرزهای دانش انسانی را رقم می‌زنند

در این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین هاجری دبیر انجمن‌های علمی حوزه ضمن اشاره به پیشینه انقلاب اسلامی در عرصه تربیت عالمان دینی و زمان‌شناس اظهار داشت:

نسلی از طلاب حوزه‌های علمیه که با پیروزی انقلاب اسلامی و به عشق حضرت امام(ره) به مدارس علوم دینی آمدند و با آغاز دفاع مقدس به جبهه‌ها رفتند، پس از پایان دوران دفاع مقدس، به جبهه علم و علم‌آموزی وارد شدند. از آنجا که علوم رایج حوزه‌ها، این نسل نو را اقناع نمی‌کرد و بدنبال شناخت و معرفی آموزه‌های وحی در قالب‌های جدید بودند، در کنار علوم سنتی حوزه‌ها، به رشته‌های جدید علوم انسانی پرداختند.

دبیر طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی افزود: از سال‌های پایانی دهه هفتاد، نسل نویی از اسلام‌شناسان که فرزندان علمی علمی و معنوی امام راحل(ره) و انقلاب اسلامی محسوب می‌شدند و همزمان در علوم قدیمه و جدیده از دانش و تخصص لازم برخوردار بودند، پا به میدان آموزش عالی کشور می‌گذارند.

دبیر انجمن‌های علمی اظهار داشت: رشته‌ها، گروه‌های علمی، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و هزاران اثر مکتوب و ده‌ها انجمن علمی در عرصه‌های مختلف علوم انسانی ـ اسلامی دستاورد سرداران لشکر علمی انقلاب اسلامی هستند که هم‌چنان با شتاب و جامعیت به رشد و گسترش خود ادامه می‌دهد.

دبیر انجمن‌های علمی حوزه با اشاره به گستره فعالیت‌های علمی دانش‌آموختگان همزمان حوزه و دانشگاه تأکید کرد: آینده تحول و انقلاب در عرصه علوم انسانی ـ اسلامی متناسب با نیازهای معرفتی دنیای معاصر را این نسل نو رقم می‌زنند و پنجره‌های جدیدی را در مرزهای دانش انسانی و اسلامی به روی جامعه بویژه جامعه علمی داخل و خارج کشور می‌گشایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین هاجری با معرفی ابعاد و زوایای طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی اظهار داشت: هدف اصلی طرح گفتمان شناسایی روشمند آثار علمی فاخر دانش‌آموختگان حوزه و دانشگاه در رشته‌های مختلف علوم انسانی ـ اسلامی و معرفی هدفمند آنها و صاحبان آثار به جامعه علمی و دینی داخل و خارج کشور می‌باشد.

"مجموعه 22 جلدی کتابشناخت اثار فاخر علوم انسانی ـ اسلامی " ، "نمایشگاه دائمی و کتابخانه تخصصی گفتمان" و "برگزاری سلسله نشست‌های هفتگی صاحبان آثار در مراکز حوزوی و دانشگاهی سراسر کشور" از جمله اهم برنامه‌های دبیرخانه برای گفتمان‌سازی در عرصه علوم انسانی ـ اسلامی است.

دبیر طرح گفتمان علوم انقلاب اسلامی در پایان ضمن تشکر و تقدیر از میزبانی معاونت پژوهش دانشگاه امام صادق(ع)  از اساتید دانشگاه امام صادق(ع) که آثار برگزیده و برتر آنان در طرح گفتمان پذیرفته شده است دعوت کرد که در جمع اساتید، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و طلاب و دانشجویان سطوح عالی این مراکز حاضر شده و به معرفی و تببین آثار مکتوب خود پرداخت و به نقدهای علمی صاحب‌نظران پاسخ گویند.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه