آیت‌الله العظمی نوری همدانی در آخرین مراسم بزرگداشت سالگرد علامه طباطبایی (ره) :

«مسلمین باید از لحاظ جهاد و علم و عزت قوی و مقتدر باشند تا عظمت اسلام در کل دنیا نمایان شود».

«مسلمین باید از لحاظ جهاد و علم و عزت قوی و مقتدر باشند تا عظمت اسلام در کل دنیا نمایان شود».

آیت‌الله العظمی نوری همدانی شامگاه پنجشنبه 30 آبان ماه در گردهمایی اعضای انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه که به مناسبت سی و هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در دارالقرآن این مفسر بزرگ قرآن و با حضور آیت الله مقتدایی از اعضای شورای عالی حوزه، برخی از اعضای جامعه مدرسین و اساتید سطوح عالی و خارج حوزه برگزار شد، گفت: یکی از موضوعات منعکس شده در قرآن وظیفه مسلمین در حفظ عزت و غلبه اسلام است و در آیات متعدد به آن اشاره شده است.

مرجع تقلید جهان تشیع گفت: دشمنان با کمک منافقان و سلطنت‌طلبان  و با سرمایه‌گذاری فراوان خواستند جریانی ایجاد کنند تا کار نظام تمام شود ولی این نشانه عدم درک آنان از عشق ملت ایران به اسلام است.

وی با بیان اینکه حفظ عزت دین آموزه است که‌ در همه ادیان بوده، افزود: در نهج‌البلاغه در شماره 139 کلمات قصار، امام فرموده‌اند که حجت و دلیل و برهان باید همیشه در جامعه حاکم باشد و علما با این حجت‌ها آشنا باشند و عزت اسلام را برای مردم بیان کنند. استادان حوزه باید طلاب آگاه و هوشیار تربیت کنند که عامل حفظ عزت و غلبه اسلام باشند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه نمونه‌های زیادی از این سخنان در شان علما در کلمات امام علی(ع) وجود دارد اظهار کرد: کسانی که در راه تبلیغ گام برداشته و عزت اسلامی را با برهان به دیگران منتقل می‌کنند دارای جایگاه والایی در لسان بزرگان دینی هستند.

آیت‌الله نوری همدانی اظهار کرد: مسلمین باید از لحاظ جهاد و علم و عزت قوی و مقتدر باشند تا عظمت اسلام در کل دنیا نمایان شود؛ امروز تمامی نقشه دشمنان در نتیجه نداشتن فرهنگ و عدم درک آنان از اسلام است. لذا بیش از 40 سال است دنبال براندازی بودند و در جریان اخیر هم خیلی سرمایه‌گذاری مالی و انسانی کردند.

این استاد حوزه علمیه افزود: اسرائیل و اروپا و آمریکا  و کسانی که هشت سال در جنگ تحمیلی، بمب‌هایشان بر سر ملت ایران می ریخت امروز دلشان به حال مردم ایران سوخته است! و از حقوق بشر می گویند! این ها با کمک منافقان و سلطنت طلبان خواستند جریانی ایجاد کنند تا کار تمام شود ولی درک نمی‌کنند که اسلام در عمق وجود مردم نفوذ دارد و مردم از اسلام حمایت می‌کنند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: نقشه‌های دشمن نقش بر آب شده و با صبر و آگاهی مردم نقش بر آب خواهد شد.

وی افزود: حکومت باید در دست کسی باشد که در حد فقاهت و اجتهاد با معارف دینی آشنا باشد لذا باید حوزه کسانی را تربیت کند که در این حد از فرهنگ و معرفت دینی و مدیریت باشند که بتوانند به عنوان ولی فقیه در کشور به رهبری بپردازند.

این مرجع تقلید اضافه کرد: در حوزه باید قضاتی در حد بسیار بالا تربیت شوند تا بتوانند احقاق حق و قضاوت کنند. امام علی خطاب به مالک اشتر فرموده است که دین امروز اسیر در دست اشرار شده است.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه فقها کسانی هستند که خدا به آنان لطف و عنایت دارد و او خودش را در برابر مردم مهیا کرده تا پاسخگوی آنان بوده و از اسلام دفاع کند بیان کرد: حوزه ها باید در تربیت قضات، مراجع و علمای آگاه تلاش واسعی داشته باشند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه دشمنان چقدر نقشه کشیدند و به نتیجه نرسیدند افزود: دشمنان تصور داشتند آشوب در کشور برپا کرده و مردم را به خیابان خواهند کشاند ولی نقشه آنان بر آب شد؛ کسانی که خودشان ظلم و جنایت می‌کنند دم از حقوق بشر می‌زنند.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه دشمنان مشتشان باز شده و هزینه‌های زیاد کردند و به نتیجه نرسیدند اظهار کرد: اگر دشمن باز هم نقشه بکشد ذلیلانه در آن شکست خواهد خورد.

این مرجع تقلید اظهار کرد: فقه، پویاست و ما باید برای تحولات عالم خود را آماده کنیم.

این مرجع تقلید با تمجید از شخصیت علامه طباطبایی بیان کرد: بنده 5 سال توفیق حضور در درس تفسیر و اسفار علامه طباطبایی را داشتم و مصداق بارز عالم عامل به دین بود؛ آیات قرآن در وجود ایشان تجسم داشت و وقتی به آیات عذاب می‌رسید، گریه می‌کرد.

آیت‌الله نوری همدانی اضافه کرد: علامه در کنار تفسیر، فقیه و فیلسوف و عارف بزرگی بود و شخصیت باعظمتی داشت. وی  معتقد بود که همه موجودات عالم، درک دارند و خداوند موجودی را که درک نداشته باشد، نیافریده است.

وی افزود: علامه گاهی در مورد یک آیه 50 صفحه مطلب دارد که نشان از توان و تسلط بالای علمی ایشان است.

در پایان این مراسم از آیت الله سیدهاشم محلاتی، حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری، سیدهادی خسروشاهی و خانواده حجت الاسلام صالحی خوانساری که در عرصه های تبلیغ دینی اثرگذار بودند، تجلیل شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد واعظ موسوی، رئیس انجمن تبلیغ حوزه علمیه شامگاه پنجشنبه 30 آبان ماه در گردهمایی اعضای انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه که به مناسبت سی و هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در دارالقرآن این مفسر بزرگ قرآن برگزار شد گفت: امروز مردم قم و دیگر شهرها در حمایت از نظام و رهبری و مراجع راهپیمایی عظیمی را راه انداختند تا نشان دهند طرفدار نظام و رهبری هستند و صف خود را از آشوبگران جدا کردند.

وی اضافه کرد: امام در جلد 17 صحیفه نور فرموده است که تبلیغات مسئله مهم و حساس است؛ آنقدر که دشمنان از این حربه استفاده می‌کنند از طرق دیگر استفاده نمی‌کنند و ما هم باید بیشتر از تبلیغات استفاده کنیم. چند سالی است که انجمن های علمی در حوزه ایجاد شده که از جمله انجمن تبلیغ است؛ برخی تصور می کنند که این مجموعه هم در کنار مجموعه های اعزام مبلغ است ولی چنین ماموریتی ندارد بلکه انجمن متشکل از تعداد زیادی از استادان و فرهیختگان تبلیغ حوزه است.

واعظ موسوی تصریح کرد: امروز به تبلیغ سنتی نمی‌توان اکتفا کرد و باید به متدها و ابزارهای جدید هم رو بیاوریم و حوزویان و دانشگاهیان که طلایه دار فرهنگی هستند باید همه تلاش خود را برای به کار گرفتن ابزار تبلیغ به کار بگیرند. جایگاه حوزه و حوزویان باید در جامعه به خوبی تبیین شده باشد و از بکارگیری عناوین معادل مانند ارشد و دکترا در حوزه باید بپرهیزیم زیرا توهین به حوزه است و حوزه خود مدارجی دارد و مقام معظم رهبری و مراجع هم در این زمینه نصایح لازم را داشته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، رئیس سابق شورای سیاستگذاری ائمه جمعه شامگاه پنجشنبه 30 آبان ماه در گردهمایی اعضای انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه که به مناسبت سی و هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در دارالقرآن این مفسر بزرگ قرآن برگزار شد، با بیان اینکه همه ما مدیون امام خمینی(ره) هستیم گفت: عمق و ریشه یک روحانی در داخل و خارج، حوزه است و باید از آن تغذیه کند. وی بیان کرد: امام خمینی به واژه‌های عدالت و جهاد و ایثار چهره تازه بخشید و هرگز در برابر تفرعن طاغوت سر خم نکرد. ما تفرقه را از امت واحده تفریق و خرابه‌های باقیمانده از هجوم مغولان را آبادان خواهیم کرد و عشق و ایثار را به باغبانی آن می‌خوانیم و در بوستان شهادت، پژمردگی لاله ها را تحمل نمی‌کنیم.

مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی، در این گردهمایی گفت: امروز مردم برای ابراز وفاداری به نظام و رهبری و کشور به صحنه آمدند؛ در سرمای شدید، خانواده‌هایی با فرزندان خردسال خود به راهپیمایی آمده بودند که بیانگر آن است که با وجود گذشت 41 سال از انقلاب، این جوشش در میان مردم برای اسلام و حفظ نظام وجود دارد. وی تصریح کرد: مردم که از دین خود نمی توانند منفک ‌شوند و از خون شهدایی که در راه انقلاب داده اند هرگز نمی گذرند، بنابراین تا جان در بدن دارند و تا آخرین قطره خون خود پای انقلاب و نظام و رهبری ایستاده اند و خدا را شاکریم که رهبری خبیر و آگاه داریم که کشور را از توفان‌ حوادث و فتنه ها عبور می‌دهد و در ایام کنونی هم با سخنان ایشان نقشه های دشمنان نقش برآب شد و توطئه های آنان در ایجاد ناامنی در کشور به نتیجه نرسید.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه