به همت انجمن اصول فقه حوزه علمیه، و در محضر اساتید حوزه و مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی سبحانی برگزار شد:

همایش «کاربردهای علم اصول در تفسیر قرآن با تاکید بر تفسیر المیزان»

همایش «کاربردهای علم اصول در تفسیر قرآن با تاکید بر تفسیر المیزان»

آیتالله العظمی جعفرسبحانی شامگاه چهارشنبه 29 آبان در گردهمایی استادان اصول فقه حوزه با عنوان نقش علم اصول در تفسیر قرآن در دارالقرآن علامه طباطبایی با اشاره به سوره مبارکه الرحمان گفت:  قرآن کلمه میزان را در آیه ... این سوره سه بار تکرار کرده که حاکی از اهمیت آن است؛ میزان به معنای ترازو هست ولی مراد ترازوی رسمی نیست و حقایقی هست و قرینه آن ذکر کلمه آسمان است.

وی افزود: از میزان معنای اعمی اراده شده و اگر این آسمان رفیع شده محاسبه دقیقی صورت گرفته که اگر این نظم نبود وجود آسمان با این همه ستاره ممکن نبود.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه علم اصول نقش تصدیق قضایای فقهی را بر عهده دارد افزود: هر علمی برای خود مبادی تصدیقیه دارد که سبب یقین انسان می شود و علم اصول این کاربرد را دارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه تذکره شیخ مفید از مهمترین کتاب اصولی در متقدمین است افزود: ذریعه هم از سیدمرتضی اصول فقه جامعی است که توسط این شاگرد مفید نوشته شده است همچنین شاگرد وی شیخ طوسی اصول نوشته و به تدریج علم اصول رشد کرد تا اینکه در قرن دهم اخباریون بر اصولیون غلبه کردند و این علم حالت یقف پیدا کرد... وقتی مرحوم بهبهانی آمد تکامل مجدد این علم شروع شد و تا امروز به جای بالایی رسیده‌ایم و اخباری حق ندارد آن را بدعت بنامد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اهل سنت اصول شافعی و حنفی دارند تصریح کرد: آن‌ها قواعد اصولی را از فقه می‌گیرند که روش حنفی‌ها است ولی شافعی‌ها برای اصول استقلال قائل هستند اما در شیعه هم ملاحظه اجماعات را دارد و هم قواعد اصولی اصالت دارند. ایشان با اشاره به نظریه «نهج الحدیث فی اصول الفقه» که از دوره مرحوم اصفهانی شروع شده اظهار کرد: آیت‌الله خویی هم نظر داشت که نهج الحدیث را ادامه دهد و البته شهید صدر تحولی ایجاد کرد ولی معتقدم تحول اگر ریشه‌ای باشد و ما را از کتب قدما بیگانه کند مصلحت نیست. باید به صورت تدریجی در این علم دستکاری شود زیرا علمی که در آن دستکاری نشود می‌میرد ولی کاملا هم از ریشه قطع نکنیم.

وی اظهار کرد: امروز در کشورهای مختلف اسلامی تحولی در افکار مردم رخ داده و می‌خواهند فقهی براساس مصالح و مفاسد باز کنند و ما هم باید ببینیم مقصود آنان از این مسئله چیست؟ یعنی جدا از تحولات علمی دنیا نباشیم و بدانیم چه خبر است.

آیت الله سبحانی بیان کرد: آیت‌ الله طباطبایی حاشیه بر کفایه نوشته که مختصر است؛ وی معتقد بود که هر علمی را باید از مبادی خود آن علم پیش ببریم نه اینکه علمی را از مبادی علم دیگر پیش ببریم. نظر ایشان به ظواهر قرآن، قطعی بود و نه ظنی برخلاف اینکه در حوزه، ظواهر را ظنی می‌دانیم که پائین آوردن مقام قرآن است. ایشان «واو» و «فا» را در قرآن اهمیت می‌داد و بسیار در این زمینه دقیق بود.

حضرت آیت الله العظمی سبحانی همچنین بر نامگذاری روزی به نام علم اصول تاکید کرد و گفت: باید نامه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشته شود و با مساعدت آنان این کار صورت بگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدصادق محمدی، رئیس انجمن اصول فقه حوزه در گردهمایی استادان اصول فقه حوزه با عنوان نقش علم اصول در تفسیر قرآن در شامگاه 29 آبان ماه در دارالقرآن علامه طباطبایی گفت:  برخی مباحث اصولی در علم اصول  یا بحث نشده و یا کم بحث شده است مانند قرینه مقابله یا حجیت ذوق فقهی، تنقیح مناط، مقاصد الشریعه و از جمله سیاق از مواردی است که بحث نشده است.

وی با بیان اینکه تفسیر المیزان را می‌توانیم تفسیر سیاقی هم بنامیم بیان کرد: تنها شهید صدر و مظفر در مورد سیاق بحث کرده‌اند و دیگران به آن نپرداخته‌اند.

حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه ما از ابتدا طبق منویات مراجع کار را شروع کردیم و خطایی از ما سر نزده چون طبق این مسیر حرکت کرده‌ایم اظهار کرد: تاکنون 7 دوره مجمع عمومی داشتیم و تاکنون سومین کرسی نظریه‌پردازی را برگزار کردیم.

وی اظهار کرد: برپایی مراسم نکوداشت امام خمینی(ره) و همچنین اولین کنگره علمی آیت الله بروجردی توسط ما برگزار شد ضمن اینکه مقالات متعددی در عرصه‌های مختلف منتشر کرده‌ایم. حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه مقالات نکوداشت آیت الله بروجردی در دو جلد با عنوان شکوه مرجعیت منتشر شد. تدوین اصول فقه گرچه برای فقه سنتی بوده ولی می‌تواند فرافقه به معنای خاص و در مجامع علمی دنیا و دانشگاه‌های دنیا کاربرد داشته باشد و بر این اساس تعامل علمی با اهل سنت شروع شود.

وی با بیان اینکه برای ایجاد تعامل در دنیا که اختلاف و تعصب هم ایجاد نمی‌کند و قدرت شیعه را در اهل سنت و غیر آن نشان می دهد علم اصول حوزه است بیان کرد:  یکی از ابتکارات انجمن اصول فقه اعلام یک روز به نام علم اصول است. وی افزود: این روز ممکن است در روز ارتحال شیخ انصاری و یا وحید بهبهانی تعیین شود که ابتدا نظر مراجع معظم و اکثریت حوزویان را جویا خواهیم شد.

همچنین  مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقران علامه طباطبایی گفت: دارالقرآن درصدد است تا کتاب شرح علامه بر کفایه را که قبل از انقلاب چاپ شده و اغلاطی هم دارد مورد بازبینی قرار دهد. وی افزود: همچنین کار بازبینی شرح علامه بر نهایة الدرایة مرحوم کمپانی در حال انجام است و تجدید چاپ خواهد شد تا نظرات ایشان در علم اصول بیش از پیش نمایان  شود.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه