با حضور در انجمنهای علمی حوزه برگزار شد:

دیدار و گفتگوی مدیرعامل خبرگزاری رسا با دبیر انجمن های علمی حوزه

دیدار و گفتگوی مدیرعامل خبرگزاری رسا با دبیر انجمن های علمی حوزه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مدیرعامل و دبیران خبری مؤسسه رسا صبح روز دوشنبه 14 بهمن 1398 با حجت الاسلام عبدالرسول هاجری دبیر انجمن های علمی حوزه دیدار و گفت وگو کردند.

حجت الاسلام محققی در ابتدای این دیدار صمیمی که بیش از دو ساعت به طول انجامید، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های مؤسسه رسا، از اعلام آمادگی خبرگزاری رسا به منظور تعامل و همکاری نزدیک با انجمن های علمی حوزه خبر داد.

انجمن های علمی حوزه مصداق شجره طیبه است

حجت الاسلام محققی مدیرعامل خبرگزاری رسا، انجمن های علمی حوزه را مصداق شجره طیبه و برخوردار از نیروی نخبگانی متخصص و نیز دارای دستاوردهای ارزشمند دانست.

حجت الاسلام محمدمهدی محققی، با گرامی داشت ایام الله دهه مبارک فجر و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نعمت انقلاب اسلامی و ولایت فقیه را از جمله نعمت های بزرگی دانست که خداوند متعال به ملت بزرگ ایران عطا کرده است و باید قدردان این نعمت بود

مدیرعامل مؤسسه رسا در ادامه سخنان خود با محکوم کردن طرح ننگین موسوم به معامله قرن، این طرح را به دلائلی همچون تعارض با مصوبات سازمان ملل و عرف بین المللی، تضاد با مبانی دینی، تعارض با مبانی حقوقی تعیین حق سرنوشت و حق تعلق سرزمینی محکوم به شکست خواند و تصریح کرد: ورود برخی از سران کشورهای عرب به طرح معامله قرن به غیر از کارنامه ننگین نتیجه دیگری عایدشان نخواهد کرد.

این فعال رسانه ای جبهه انقلاب اسلامی تنها راه حل مشکل فلسطین را بازگشت به طرح جمهوری اسلامی مبنی بر برگزاری رفراندوم و احترام به نظر و رای مردم فلسطین ذکر و تاکید کرد که نسخه های آمریکایی صهیونیستی هیچ دردی از ملت مظلوم فلسطین دوا نخواهد کرد.

حجت الاسلام محققی در بخش دیگری از سخنان خود انجمن های علمی حوزه را به مثابه شجره طیبه و برخوردار از نیروی نخبگانی و دستاورد ارزشمند علمی و پژوهشی دانست و بر لزوم عرضه این ظرفیت به جامعه و نخبگان تاکید کرد.

وی راه اندازی نمایشگاه تخصصی و دائمی آثار برگزیده علوم انسانی اسلامی در مدرسه فیضیه، تشکیل شورای عالی گفتمان علمی انقلاب اسلامی در بیش از بیست استان کشور و گسترش انجمن های علمی در استان ها و تشکیل شوراهای تخصصی انجمن های علمی را از اقدامات و فعالیت های شاخص انجام شده در دبیرخانه انجمن های علمی حوزه در دوره مدیریت حجت الاسلام هاجری برشمرد.

مدیر عامل مؤسسه رسا، انجمن های علمی حوزه های علمیه را دارای ظرفیتی ارزشمند دانست که می تواند با اتخاذ رویکردهای عالمانه در پاسخگویی به نیازهای نظام و حاکمیت از سوی حوزه های علمیه ایفای نقش کند.

حجت الاسلام محققی ضعف قلم و نویسندگی را در بین طلاب و روحانیان یک واقعیت دانست و با اشاره به ظرفیت های مشترک خبرگزاری رسا و انجمن های علمی برای تقویت این جنبه و برگزاری دوره های مشترک اعلام آمادگی کرد.

وی خواستار توجه بیشتر به مولفان و نویسندگان حوزوی شد و افزود: یکی از آفاتی که پژوهشگران و محققان حوزه با آن مواجه هستند این است که بعد از تولید و انتشار آثار، کمتر مورد توجه قرار می گیرند، در حالی که می توان با بهره گیری از قالب های مختلف این آثار و مؤلفان آن را به جامعه معرفی کرد و در جهت کارآمد سازی آثار قدم برداشت.

مدیرعامل خبرگزاری رسا، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، نشست های نقد و نظر، برگزاری نشست های علمی تخصصی در موضوعات مبتلابه جامعه و نظام اسلامی، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و معرفی تولیدات علمی و پژوهشگران نخبه را از جمله محورهایی برشمرد که مؤسسه رسا و دبیرخانه انجمن های علمی می توانند مبنای تعامل و همکاری قرار دهند.

انجمن های علمی حوزه می توانند در تدوین «نظام مسائل» کمک کنند

حجت الاسلام هاجری، دبیر انجمن های علمی حوزه نیز با تقدیر از فعالیت ها  و اقدامات رسانه ای مؤسسه رسا، گسترش همکاری انجمن های علمی حوزه با این مؤسسه اطلاع رسانی و خبری را به فال نیک گرفت و گزارشات ارائه شده از سوی دبیران و مدیر عامل خبرگزاری رسا را امیداور کننده دانست.

وی همچنین در این دیدار با بیان این که نقطه ضعف همیشگی ما، رویکرد انتقادی با ادبیات سلبی بوده است،  تأکید کرد به ویژه در کار رسانه ای، لازم است رویکرد انتقادی باشد اما ادبیات ایجابی باشد.

حجت الاسلام هاجری با تأکید بر نقش رسانه در دنیای امروز، گفت: زمانی می توانیم از دیدگاه دیگران استفاده کنیم که بخش اطلاع رسانی فعال باشد و فعالیت ها را به دیگران منتقل سازد به عبارت دیگر می توان گفت یک نهاد بی رسانه مانند انسان لال است. غرب امروز دنیا را با رسانه اداره می کند. نمونه این کار رسانه ای را در قضایای مراسم تشییع سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی و همچنین شیوع ویروس کرونا در همین روزها، شاهد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: براساس آیات قرآن کریم نباید هر خبری را از هر جایی یا فردی شنید زیرا هر خبری که به ذهن می رسد به مبدأ تصمیم گیری تبدیل می شود؛ غربی ها نیز به این نتیجه رسیده اند اگر می خواهند تغییری انجام دهند نیازی نیست دوره آموزشی برگزار کنند بلکه نیازمند جریان سازی خبری است.

دبیر انجمنهای علمی حوزه، با تأکید بر نقش مخاطب در رسانه، عنوان کرد که کسب مقبولیت نزد مخاطب مهمترین وظیفه رسانه در قبال مخاطب است، ضمن این که رعایت امانتداری در انتقال پیام و همچنین ارتباط متقابل با مخاطب بسیار اهمیت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین هاجری در ادامه به طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در این طرح افرادی که دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی هستند به مباحث روز جامعه می پردازند؛ در میان حوزویان برای تولید یک اثر تلاش فراوانی انجام می شود اما برای معرفی آن تلاشی صورت نمی گیرد در حالی که غربی ها اگر یک تومان برای تألیف کتاب هزینه کنند نه تومان برای معرفی آن هزینه می کنند.

وی ادامه داد: طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی زمانی شروع می شود که کار نویسنده تمام شده باشد؛ به عبارت دیگر وظیفه طرح، شناسایی آثار برگزیده در عرصه علوم انسانی اسلامی و معرفی آن است که امروزه بیست موسسه دراین طرح شرکت کرده اند و خلاصه آثار ارسالی در 22 جلد جمع آوری شده که این آمار در حال افزایش است.

حجت الاسلام هاجری با بیان اهمیت تدوین «نظام مسائل» در رسانه، تأکید کرد که رسانه نباید خودش نقش متخصص و کارشناس را ایفا کند و همواره در مسائل بخصوص علمی ، از کارشناسان همان رشته استفاده کند.

وی با توصیه به استفاده از ظرفیت موجود از مخاطبین به عنوان خبرنگار افتخاری، بر افزایش همکاری میان انجمن های علمی حوزه های علمیه با خبرگزاری رسا تأکید شد و عرصه های تعامل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در راستای گسترش همکاری میان انجمن های علمی حوزه علمیه و خبرگزاری رسا نمایندگانی از هر دو طرف برای پیگیری و تدوین تفاهم نامه تعیین شدند.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه