حجت الاسلام هاجری:

ضرورت ایجاد مرکز آمار و مطالعات در حوزه علمیه

ضرورت ایجاد مرکز آمار و مطالعات در حوزه علمیه

حجت الاسلام هاجری ایجاد مرکز آمار و مطالعات وضعیت موجود در حوزه علمیه را ضروری دانست و گفت: با شناخت دقیق و مستمر از وضع موجود می‌توان برای آینده برنامه‌ریزی کرد.

حجت الاسلام عبدالرسول هاجری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، در آستانه آغاز فعالیت دوره هشتم شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که در هر دوره از ادوار شورای عالی یک گام به سمت جلو حرکت کرده ایم، اظهار کرد: البته در برخی دوره ها تجارب بیشتر، کارها تقویت و عرصه های جدیدی گشوده و در دستور کار قرار می گیرند.

مسؤول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه علمیه شناخت دقیق و مستمر از تمامی بخش ها را مقدمه برنامه ریزی دانست و افزود: برنامه ریزی زمانی دقیق خواهد بود که شناختی دقیق و مستمر از عرصه های مختلف وجود داشته باشد به عبارت دیگر برنامه ریزی برای آینده بدون شناخت دقیق مستمر از بخش های مختلف میسر نخواهد بود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال اگر یک کارتن سربسته را در مقابل عده ای قرار دهند و بگویند برای آن برنامه ریزی کنید، نخستین سؤال مطرح شده از سوی افراد مربوط به محتوای داخل آن است زیرا تا زمانی ندانیم داخل جعبه چیست نمی توان برای آن برنامه ریزی کرد، یعنی نمی توان بدون آگاهی از وضع موجود برای آینده برنامه ریزی کرد.

حجت الاسلام هاجری ایجاد مرکز آمار و مطالعات وضعیت موجود در حوزه علمیه را برای برنامه ریزی مهم دانست و افزود: در صورت به روز بودن آمار می توان برای آینده برنامه ریزی کرد به عنوان مثال اگر بدانیم در یکی از شهرها مشکلات عقیدتی وجود دارد، حوزه علمیه آن منطقه را در زمینه مسائل کلامی قوی تر خواهیم کرد اما در صورت عدم وجود آمار نمی توان این گونه برنامه ریزی کرد.

وی در ادامه در زمینه راهکارهای تقویت بعد انقلابی گری در حوزه علمیه اظهار کرد: هر زمانی که حوزه علمیه به صورت برنامه ریزی شده یا بدون برنامه ریزی با صحنه اجتماعی و واقعیت ها مرتبط شده، برنامه هایش بسیار موثر بوده است به عنوان مثال پس از تشکیل ستاد حوزوی مدیریت بحران و حضور طلاب در بحران ها هم خدمات حوزه علمیه مورد استقبال واقع شده و هم زمینه استفاده از آموزه های دینی در صحنه عمل را فراهم کرده است که چنین ورودی باید در تمامی بخش ها ایجاد شود؛ فعالیت تبلیغی مبلغان جهادی همانند قبل نیست بلکه این گونه مبلغان در صحنه عمل آموزه های دین را به گونه ای مشکل گشا ارائه می دهند.

مسؤول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه ادامه داد: به عنوان مثال در ایام شیوع کرونا بخش های علمی متناسب با این مشکل ایجاد و کمیته علمی محتوایی برای پاسخ گویی به نیازها تلاش می کنند از سوی دیگر طلاب جوان در آرامستان ها و بیمارستان ها در حال فعالیت هستند که چنین حضوری از سوی حوزه در صحنه عمل اجتماعی باید افزایش پیدا کند و این ارتباطی اختصاص به زمان های بحران نداشته باشد بلکه در روزهای عادی نیز فعالیت حوزه باید متناسب با نیازهای جامعه باشد.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه