حجت الاسلام هاجری در دیدار با نمایندگان وزارت بهداشت:

ورود حوزه به مسئله دین و سلامت ضرورت دارد.

ورود حوزه به مسئله دین و سلامت ضرورت دارد.

در جلسه مشترکی که در روز دوشنبه 9 تیر ماه 1399با حضور نمایندگان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در محل دبیرخانه انجمنهای علمی حوزه برگزار گردید، ضمن آشنایی دو طرف با قابلیتها و ظرفیتهای هریک از دو مرکز، در خصوص زمینه های همکاری بحث و گفتگو کردند.

 

حجت الاسلام هاجریدبیر انجمنهای علمی حوزه در این دیدار، برخی فعالیت های حوزه علمیه را در زمینه رابطه دین و سلامت برشمرد و  آخرین نمونه آن را اقدامات حوزه در زمینه کرونا بیان کرد و از جمله دوره‌های مشترک مراقبت و سلامت و تهیه منابع و متون لازم در این زمینه دانست.

قدر متیقن ضرورت ورود حوزه به مسئله دین و سلامت است. این ضرورت با افراط و تفریط هایی مواجه شده است چون برنامه منسجمی نداشته‌ایم. پس با یک برنامه منسجم و منظم می‌شود این نیاز را مدیریت نمود.

پیشنهاد بنده این است که برای تسریع کار یک دبیرخانه مشترک بین وزارت بهداشت و حوزه تاسیس شود. در موضوعات دیگر با سازمان‌هایی که دبیرخانه تشکیل دادیم کار  انسجام و پیشرفت خوبی  داشته است ولی در مواردی که دبیرخانه نبوده کار به خوبی پیش نرفته است. در کمیسیون موجود الزاماتی که در دبیرخانه وجود دارد نیست. مثلا ممکن است مدیر حوزه که عضو این کمیسیون است عملا در بسیاری از نشست‌ها حضور پیدا نکند ولی در دبیرخانه اعضا ملزم به پیگیری و حضور هستند. معاونت ها مسئولیت می‌پذیرند و ملزم به اجرا هستند، لذا ضمانت اجرای دبیرخانه بیشتر است.

دکتر صالحیرئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و  آموزش عالی قرآنی در این دیدار گفت: طی فعالیتهای مستمری که از سال 88 انجام شده است و باهمکاری حوزه و وزارت بهداشت در نهایت نقشه جامع مطالعات در حوزه دین و سلامت تدوین شد که شامل دو بخش نظری و اقدامات عملی است. اقدام دیگر تهیه سند راهبردی است که سند چشم انداز تا سال 1404 در آن لحاظ شده است.

به نظر می رسد دو کار ضروری است:

1.         کار در مواردی که زمینه آن موجود است.

2.         نظام سازی و زمینه سازی برای مباحث دیگر که هنوز زمینه‌های لازم برای آن وجود ندارد.

حجت الاسلام دکتر آذربایجانی، پژوهشگر و استاد حوزه و دانشگاه در زمینه دین و سلامت روان ضمن تایید نکات دکتر صالحی چند حوزه برای همکاری مشترک را ذکر کردند:

 1. سلامت جسمی بخش پیشگیری (در این بخش مخالفی نداریم)
 2. سلامت و بهداشت روانی (حوزه بیست سال در این زمینه کار کرده است)
 3. سلامت معنوی
 4. مراقبت معنوی (در این حوزه مسیحیت تبشیری حدود 60 سال کار کرده اند)
 5. اخلاق پزشکی
 6. حضور بالینی روحانیت به شکل روش‌مند

 

در نهایت مواردی جهت همکاری های بعدی بین دو مجموعه به تصویب رسید:

 1. حضور روش‌مند و هدف‌مند اندیشمندان حوزه در عرصه سلامت
 2. تدوین نقشه راه
 3. طراحی نظام سلامت و دین
 4. تدوین متون و طراحی سرفصل‌ها و تربیت سفیران هدایت
 5. تفاهم نامه همکاری مشترک بین وزارت بهداشت و حوزه علمیه
 6. بررسی و مطالعه در مورد ضرورت تشکیل دبیرخانه مشترک


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه