بیانات استاد علیدوست به مناسبت رحلت آیت الله یزدی(قدس سره)

ویژگی های مرحوم آیت الله یزدی(قدس سره)

ویژگی های مرحوم آیت الله یزدی(قدس سره)

 
 
✅ ویژگی های مرحوم آیت الله یزدی(قدس سره): 
 
      من تلاش می کنم چهار نکته را پیرامون ایشان مطرح کنم، چهار نکته و ویژگی که کمتر مطرح می شود: 
 
1️⃣ آیت الله یزدی مبتلا به حجاب معاصرت نبود 
 
ویژگی و  نکته اول، که نکته مهمی است، و آسیبی است که اگر بخواهیم در راستای آنچه گفته شد، قدم برداریم، باید آن را باور کنیم این است که جناب آیت الله یزدی مبتلا به حجاب معاصرت نبودند. 
 
ما بزرگان و دانشمندانی داریم که ممکن است در کتابها و صحبت هایشان از افراد نسل قبل و از اساتید خود نقل مطلب کنند، ولی از معاصران خود و یا حتی از نسل بعد از خودشان، ابا دارند که آثارشان را ببیند و یا از آثار آنها یادی کنند!
 
 اما بنده در آیت الله یزدی این را می دیدم که ایشان نه تنها از این مطلب ابایی نداشتند، بلکه کسانی که از نظر سِنی و یا طبقه اجتماعی روحانیت در زمره شاگردان ایشان به حساب می آمدند، آثارشان را می دید و گاه حتی حاشیه می زد! ایشان یک زمانی مقاله با موضوع مقاصد شریعت از من گرفت، دیدم که ایشان  با چه دقتی این اثر  را خوانده، مطالعه کرده و حاشیه زده است. خوب ببینید این نکته مهمی است، یعنی ما به جایی برسیم که نه تنها نسبت به معاصران دچار حجاب معاصرت نشویم، بلکه نسل آینده را هم ببینیم. 
 
2️⃣ محوریت بخشی به علم و علمیّت 
 
 نکته دوم اینکه ایشان در زیرمجموعه های علمی که زیر نظرشان بود،  برایشان علمیّت موضوعیت داشت. 
 
می دانید که ایشان درسال 1375 که ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشت، مرکز تحقیقات فقهی قوه قضاییه در قم را تاسیس کرد تا برای اصل 167 قانون اساسی نهادسازی کند.  یک زمانی به ایشان گزارش دادند که در این مجموعه متفکران و اندیشمندانی جمع شده اند که ممکن است خطوط فکری-سیاسی شان با یکدیگر متفاوت باشد. ایشان فرموده که هیچ مشکلی ندارد، فقط در محل کار این بحثها را پمطرح نکنند، و کار علمی شان را بکنند و در اینکه در بیرون متعلق به کدام جریان -البته مقصود جریانهای داخل نظام است- بودند، مهم نیست. 
 
این نگاه که ما هر کاری را در باکس خودش قرار دهیم، و همه چیز را بهم نیامیزیم، شرط رشد و رسیدن به یک تمدن است. 
 
3️⃣ خودداری از تحمیل دیدگاه خود به دیگران 
 
نکته سوم. ایشان در جلسات جامعه، اولا خیلی منظم شرکت می کرد -در عین حال که در این اواخر جابجا شدن برایشان خیلی مشکل بود- اما به طور مرتب، تا می توانست در جلسه عصر جمعه جامعه شرکت می کرد. و من حس می کردم با اینکه ایشان نظر خاصی داشت، اما هرگز به نفع نظر خودش جریان را هدایت نمی کرد، گاهی سر و صدا و داد فریاد در جلسه، خصوصاً در مورد مسائل مهم سیاسی و اجتماعی می شد، ایشان عادلانه فرصت ها (ی اظهار نظر) را تنظیم و توزیع می کرد. 
 
4️⃣ رعایت عدالت و تقوا در اظهار نظر و اقدام
نکته چهارم. ایشان یک شخصیت سیاسی بود، جدای از اینکه  یک شخصیت مذهبی و فقهی بود و  خط فکر خاصی هم داشت، حتی گاهی به نکاتی و حرکتی می رسید که ممکن بود برخی ها مناقشه داشته باشند، ولی تقریباً همه متفق بودند که ایشان از روی انگیزه و اعتقاد این کار را انجام می دهد، نه اینکه بخواهد مثلا با کسی حساب شخصی داشته باشد و از آن جهت بخواهد کاری را پیش ببرد. 
 
🔻 نقش آفرینی موثر در حدوث و بقای انقلاب 
چون قرار بر اختصار است و قرار شد مطالبی که شاید کمتر گفته شود را بگویم، به این چهار مورد اشاره کردم و إلّا ویژگی های ایشان فراوان است. به عنوان مثال ایشان با تمام وجودش در حدوث انقلاب (از 42 به بعد) و در بقای انقلاب نقش داشت و به رهبران انقلاب  با تمام وجود ارادت داشت.
 
🔹پذیرش مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی
مسئولیت های متعددی که در نظام جمهوری اسلامی ایشان قبول می کرد. می دانید، بعضی که کمتر به حال و هوای حوزه و علما توجه دارند، می گویند: ایشان پست قبول می کرده و این خیلی عالی است و  بقیه هم قبول پست را دوست دارند! ولی می دانید که در حوزه برای عالمانی مثل ایشان، پذیرش پست باید از یک قصد قوی برخیزد، و إلّا معمولا علمای ما بحث و درس و پژوهش و کلاس را بر همه کارها ترجیح می دهند. 
 
✔️اینها برخی از نکاتی بود که در ایشان وجود داشت. امیدواریم که انشاء الله برای نسل موجود و نسل های آینده آموزنده باشد.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه