حجت‌الاسلام آذربایجانی:

وظیفه روانشناسی دین تبیین زمینه‌های دینداری و پیامدهای آن است

وظیفه روانشناسی دین تبیین زمینه‌های دینداری و پیامدهای آن است

عضو انجمن علمی روانشناسی حوزه های علمیه: وظیفه روانشناسی دین، بررسی پدیده دینداری از منظر روانشناسی و تبیین عوامل و زمینه‌های دینداری، سنجش و اندازه‌گیری دینداری و پیامدهای آن در زندگی فردی و اجتماعی است.

 حجت‌الاسلام مسعود آذربایجانی در نشست گفتمان انقلاب اسلامی با موضوع «درآمدی بر روانشناسی دین» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار کرد: برای روانشناسی دین تعاریف متعددی ارائه شده است؛ اما ساده‌ترین تعریف که می‌توان به آن اتکا کرد، این بوده که روانشناسی دین شاخه‌ای از روانشناسی است که به مطالعه و بررسی پدیدارهای دینی می‌پردازد.

این استاد حوزه و دانشگاه با معرفی کتاب درآمدی بر روانشناسی دین تأکید کرد: وظیفه روانشناسی دین، بررسی پدیده دینداری از منظر روانشناسی و توصیف و تبیین عوامل و زمینه‌های دینداری، ابعاد آن، سنجش و اندازه‌گیری دینداری و آثار و پیامدهای آن در زندگی فردی و اجتماعی است.

مدیرگروه علمی فلسفه‌های مضاف مجمع عالی حکمت اسلامی با بیان اینکه چارچوب کلی کتاب در پنج فصل به نگارش درآمده است، عنوان کرد: کتاب درآمدی بر روانشناسی دین به‌دلیل مجال اندک، تنها بر این بسنده کرده است تا مهم‌ترین مسائل، آرا و دیدگاه‌ها را بررسی کند.

وی بیان کرد: فصل نخست کتاب به تعریف روانشناسی دین، تاریخچه و روش‌شناسی آن می‌پردازد. فصل دوم، نظریه‌های سه روانشناس مشهور ویلیام جیمز، فروید و یونگ را بررسی می‌کند. پرداختن به ابعاد دین و دینداری و کاویدن شرایط فهم دینداری و دیدگاه‌های مربوط به ابعاد دین در فصل سوم انجام شده است.

آذربایجانی اضافه کرد: فصل چهارم کتاب اشاره‌ای مختصر به تاریخچه و روش‌های اندازه‌گیری دینداری، مبانی نظری و مشکلات اندازه‌گیری دینداری دارد و فصل پنجم آثار دینداری در سطح فردی و اجتماعی و نیز هزینه‌های دینداری را بررسی می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: این کتاب به‌عنوان متن درسی برای دانشجویان رشته روانشناسی، الهیات و دین‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تهیه و در دانشگاه تدریس می‌شود.

در ادامه این نشست قدیر خواجه‌پور و محمدرضا بحرانی به‌عنوان ناقد با ارائه نظر کارشناسی به بحث درباره مسائل مطرح‌شده در کتاب و جلسه پرداختند.


رویدادهای دبیرخانه و انجمن‌های علمی حوزه

نشست ها و همایش‌ها، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها، سفرها و تفاهم نامه‌ها، محصولات و منشورات

وب سایت انجمن ها مشاهده همه
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
300551247
025 32905759 | 02532906757
Copyright © 2010 - 2019 anjomanhawzah.ir
در راستاي اجراي مصوبه 528 مورخ 25/12/85 شوراي عالي حوزه، مبني بر لزوم اصل وجود انجمن‌هاي علمي در حوزه علميه و وظايف مصرح در سياست‌هاي پژوهشي سال 83 مركز مديريت ابلاغ از شوراي عالي (مصوبه 428 مورخ 4/11/82) و بند 15 سياست‌هاي اجرايي معاونت پژوهشي حوزه و به منظور تشكيل، توسعه و حمايت از انجمن‌هاي علمي حوزوي، دبيرخانه انجمن‌هاي علمي تشكيل مي‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.
دبیرخانه انجمن های علمی
مرکز مدیریت حوزه های علمیه